‘सहकारी साँच्चीकै गरिबहरूको बैंक नै हो’


बर्दिबास । महिलाले नेतृत्व गरेको समाज बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाले साढे आठ करोडभन्दा बढी निक्षेप संकलन गरेको छ । असुरक्षाका कारण बर्दिबासबाट २०५९ सालमा राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक जनकपुर सारिएपछि २५ जनाको सक्रियतामा सहकारी स्थापना भएको थियो । १५ वर्षअघि स्थापना भएको सहकारी ‘गरिबको बैंक’जस्तै बनेको स्थानीय महेशकुमार झाले बताए ।

 

‘गरिबलाई बिनाधितो बैंकले ऋण दिँदैन’, उनले भने, ‘सहकारीले साना कारोबार गर्नेहरूलाई सहजै कर्जा दिन्छ । सहकारी साँच्चीकै गरिबहरूको बैंक नै हो ।’

 

२५ जनाबाट सुरु भएको सहकारीमा सदस्य संख्या तीन हजार दुई सय ३७ पुगेको छ । यसमध्ये एक हजार नौ सय महिला सदस्य छन् । महिला नेतृत्वको सहकारीमा हिनामिना हुँदैन भन्ने विश्वासका कारण बचत गर्नेको संख्या बढेको सहकारीकी अध्यक्ष गीता अधिकारीले बताइन्। सहकारीको १५ औं साधारणसभाको अवसरमा अध्यक्ष अधिकारीले यस्तो जानकारी दिएकी हुन् ।

 

‘महिला–पुरुष एकै रथका दुई पांग्रा हुन् । पुरुष साथीहरूले हामीलाई सहयोगसँगै विश्वास गरेकाले सहकारी नमुना बन्यो’, उनले भनिन् ।

 

प्रदेशसभा सदस्य शारदा थापाले मधेसमा महिलाले केही गर्न सक्दैन भन्ने मानसिकतालाई सहकारीको सफल नेतृत्व गरेर चिरिदिएको बताइन् । भनिन्, ‘मधेसका महिला सचेत बनेका छन् । चेतनास्तर पनि उठेको छ ।’ सहकारीले महिला सशक्तीकरणमा टेवा पु¥याएको उनको भनाइ थियो ।

आर्थिक वर्ष २०७२÷७३ मा ६ करोड ९८ लाख पाँच हजार बचत संकलन भएकोमा २०७३÷७४ मा बढेर आठ करोड ५३ लाख ४७ हजार पुगेको सहकारीकी एकाउन्टेन्ट बबिता महतोले बताइन् । ‘चालू आर्थिक वर्ष २०७४/७५ मा साढे नौ करोड निक्षेप संकलन गर्ने लक्ष्य छ’, उनले भनिन् ।

 

आव २०७३/७४ यो सहकारीले २२ लाख नाफा कमाएको छ । आव २०७२/७३ मा सहकारीले १८ लाख २४ हजार नाफा कमाएको थियो । चालू आवमा ३५ लाख नाफा कमाउने सहकारीका म्यानेजर सरोज सिंहले बताए ।

 

आव २०७२÷७३ मा ६३ लाख ६७ हजार सेयर पुँजी रहेकोमा २०७३/७४ मा ७५ लाख ३६ हजार पुगेको सहकारीका संरक्षक श्याम घिमिरेले बताए । चालू आवमा सेयर पुँजी ९५ लाख पु¥याउने योजना रहेको जनाइएको छ । अन्नपूर्ण


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

सहकारी अध्ययनका लागि नेफ्स्कून अगुवाईको टोली भारत भ्रमणमा जाँदै
गतिशील साकोस प्रोबेसन कार्यक्रममा आबद्ध
महालक्ष्मी साकोसको २१औं बार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
कास्कूनको आयोजनामा एक दिवसीय ऋण परामर्श तालिम