बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय संघको चुनाव सहकारीक्षेत्रकै सर्वाधिक महंगो


काठमाडौं । सामान्यतयाँ कुनै पनि संघसंस्थाको चुनाव हुदाँ उम्मेदवार मनोनयन शुल्क एक दुई हजार उठाउने गरिएको हुन्छ । खासगरी सहकारी क्षेत्रको निर्वाचनका क्रममा बढीमा दुईहजारसम्म उम्मेदवार शुल्क लिने गरिएपनि हालै नेपाल बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय सहकारी संघको नयाँ नेतृत्व चयन गर्ने क्रममा उम्मेदवारबाट प्रचलनको कैयौं गुणा शुल्क उठाइएको छ ।

 

गत शनिबार संघको पाँचौ अधिवेशनले नयाँ नेतृत्व चयन गरेको हो । उक्त निर्वाचन सहकारी क्षेत्रमा सर्वाधिक महंगो भएको भन्दै सहकारीक्षेत्रमा वर्ग विभाजन भएको चर्चा गरेका छन् । सहकारीका नेताहरुले बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय संघमा सर्वाधिक उम्मेदवार शुल्क उठाएर सहकारी क्षेत्रमा विकृति भित्राएको भन्दै चिन्ता व्यक्त गर्न थालेका छन् ।

 

संघले अध्यक्षको उम्मेदवारीट शुल्क ५० हजार र फारम शुल्क एक हजार निर्धारण गरेको थियो । त्यस्तै अन्य पदाधिकारी (उपाध्यक्ष, सचिव, कोषाध्यक्ष)को उम्मेदवारी शुल्क ३० हजार र सदस्यको २० हजार शुल्क लिइएको थियो ।

 

तर सहकारीका अन्य शीर्षस्थ निकायमा अध्यक्षका उम्मेदवार बन्नका लागि दुई हजार भन्दा बढी शुल्क लिने व्यवस्था थिएन । राष्ट्रिय सहकारी महासंघ, राष्ट्रिय सहकारी बैंक, नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ(नेफ्स्कुन)को नयाँ निर्वाचनका क्रममा अध्यक्षमा दुई हजार र सदस्यमा एक हजार उम्मेदवार शुल्क लिने गरेको पाइन्छ ।

 

नेपाल बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय सहकारी संघमा निजी क्षेत्रका निकायजस्तै उम्मेदवार शुल्क लिदाँ सहकारी क्षेत्रमा विकृति बढ्न सक्ने सहकारीकर्मीले चिन्ता व्यक्त गरेका छन् । नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघले अध्यक्षका लागि एक लाख र अन्य पदाधिकारीका लागि ५० हजार उम्मेदवार शुल्क लिने गरेको छ ।

 

नेपाल बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय सहकारी संघका नवनिर्वाचित सचिव माधव तिमिल्सिनाले हिमालयन होटलमा आयोजना गरेको कार्यक्रमको खर्च उठाउनका लागि उम्मेदवार शुल्क बढी लिइएको बताउनुभयो । ‘अन्य स्रोतबाट लिनुभन्दा निर्वाचित हुने पदाधिकारीबाट पुर्ती गर्नका लागि उम्मेदवार शुल्क निर्धारण गरिएको हो’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

निर्वाचन उपसमिति संयोजक रामदत्त ओझाले सञ्चालक समितिको निर्देशनअनुसार अधिवेशन व्यवस्थापन गर्नेगरी निर्वाचन शुल्क निर्धारण गरिएको बताउनुभयो । ‘निर्वाचनको प्रक्रिया पूरा गर्नका लागि निर्धारण गरिएको शुल्क अस्वभाविक होइन, त्यो निर्वाचन उपसमितिले खाने पनि होइन’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ(नेफ्स्कुन)का अध्यक्ष डिबी बस्नेतले बैंकजस्तै वित्तीय क्षेत्रमा कारोबार गर्ने सहकारीका विभिन्न निकायले उम्मेदवार शुल्क उठाउन नहुने बताउनुहुन्छ । ‘सहकारी क्षेत्रमा निजी क्षेत्रको जस्तो अभ्यास गर्न हुँदैन’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

राष्ट्रिय सहकारी महासंघका उपाध्यक्ष मीनराज कँडेलले नेपाल बहुउद्देश्यीय केन्द्रीय सहकारी संघको उम्मेदवारी शुल्कमा त्यतिधेरै उम्मेदवारी शुल्क उठाउनु उचित नभएको बताउनुभयो । ‘ठूलो परिणाममा राख्नुभएको रहेछ, यो राम्रो भएन, यो सुहाउने काम भएन ।’

 


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

दिगो व्यवसायिकता विकासका लागि सहकारीः राज्यमन्त्री रानामगर
जिल्ला सहकारी संंघ बाँकेको अध्यक्षमा सुवेदी
जिल्ला सहकारी संघ कास्कीको अध्यक्षमा कोइराला
उद्यमशिलता नमूना परियोजनाको प्रभावकारिता अनुगमन