पनौती नगरपालिकाले बनायो सहकारी एेन


काठमाडौं । देश संघीय संरचनामा गएसँगै स्थानीय तहले आवश्यकता अनुसारका कानुनहरु बनाउन थालेका छन् । काभ्रेको पनौती नगरपालिकाले सहकारी एेन निर्माण गरेको छ । नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ (नेफ्स्कुन)को सहकार्यमा पनौती नगरपालिकाले सहकारी एेन २०७४ निर्माण गरेको हो ।

स्थानीय तहलाई सहकारीको कानुन निर्माणमा सघाउ पु¥याउनका लागि सहकारी विभागले समेत सहकारी संस्था दर्ता दिग्दर्शन (स्थानीय तह) २०७४ बनाएको छ । त्यसैको आधारमा रहेर देशैभरका स्थानीय तहले सहकारीको कानुन बनाउने तयारीमा जुटेका छन् ।

 

नेफ्स्कुनका वरिष्ठ उपाध्यक्ष परितोष पौडेलले नेफ्स्कुनको सहकार्यमा पनौती नगरपालिकाले सहकारी विधेयक बनाएको हो । ‘बिभागले बनाएको नमूना सहकारी एेनकाे त्रुटीसमेत सम्बोधन हुनेगरी पनौती नगरपालिकाले विधेयक बनाएको छ’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

देशभर ७ सय ५३ वटा स्थानीय तह छन् । सबै स्थानीय तहले सहकारीसम्बन्धी ऐन निर्माण गर्नुपर्ने हुन्छ । सहकारी विभागका अनुसार देशभर ३४ हजार भन्दा बढी सहकारी स्थापना भएका छन् । सबै जसो स्थानीय तहमा सहकारी रहेको बताइन्छ ।

 

नेफ्स्कुनका उपाध्यक्ष पौडेलले पनौतीको सहकारी एेन हेरेर अरु स्थानीय तहले पनि एेन बनाउन सक्ने बताउनुभयो ।  विधेयकमा दर्ता, सञ्चालन, संस्थाको कार्यक्षेत्र, जरिवाना लगायतका कुरा समेटिएको छ ।

यस्ताे छ पनाैती नगरपालिकाले बनाएकाे बिधेयक 


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मकवानपुरमा सहकारी लक्षित बार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सम्पन्न
कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन