सदस्यको जीवनस्तर उकास्दै जनसचेतन सहकारी


दोलखा । जिल्लाको मैनापोखरीमा रहेको जनसचेतन बचत तथा ऋण सहकारीको पछिल्लो तथ्याङक अनुसार सहकारीको सदस्य भएपछि १० प्रतिशत गरिबी घटेको देखिएको छ ।

संस्थाका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत कृष्णकुमार श्रेष्ठका अनुसार दैनिक १ हजारभन्दा कम आय भएका सर्वसाधारण सहकारीमा लागेर व्यवसाय गरेपश्चात ४२.४ प्रतिशतबाट ३२ प्रतिशतमा सीमित हुन पुगेको छ । व्यावसायमा संलग्न भएपश्चात १० हजारसम्म आय हुनेको संख्या ४३.२ प्रतिशतबाट बढेर ५२.८ प्रतिशत पुगेको छ । व्यावसायमा लागेपश्चात २० हजार भन्दा बढी कमाउने सदस्यको संख्या ६.४ प्रतिशतबाट बढेर ८ प्रतिशत पुगेको छ ।
जनसचेतनका अध्यक्ष भीमप्रसाद दाहालले सदस्यको संंमृद्विकोलागि लगानीमा प्राथमिकता दिदैँ आएको बताउनुभयो । उहाँले सबैभन्दा धेरै सदस्य व्यापार व्यवसायमा लागेको बताउनुभयो । जनसचेतन साकोसका करिब १६ प्रतिशत सदस्य व्यापार व्यवसायमा लागेका छन् भने २ प्रतिशत उत्पादनमूलक क्षेत्रमा लागेका छन् । ‘हामी सदस्यको संंमृद्विकालागि उत्पादनतर्फ फोकस गरिरहेका छौं तर सदस्यले व्यवसायिक भएर करोडौं लगानी गर्न सकिरहेका छैनन्’ उहाँले भन्नुभयो ।

व्यवसाय नभएका ६१ दशमलव ५४ प्रतिशत सर्वसाधारण सहकारीमा लागेपछि झण्डै आधा भन्दा बढी सदस्य उद्यमशील भएका छन् । सदस्यपश्चात व्यवसाय नभएका ६१.५४ बाट घटेर ३७.६० प्रतिशत पुग्यो भने व्यवसाय भएका ३८.६४ बाट ६२.४० बढेको संस्थाको तथ्याङकले देखाउँछ ।
२५ वर्षअघि ३४ जनाले ३४०० जम्मा गरेर स्थापना भएको संस्थाले हाल १ अर्ब ६ करोड शेयर पुँजी पु¥याएको छ । संस्थाले सदस्यलाई ३० लाखसम्म ऋण दिने गरेको अध्यक्ष दाहालले बताउनुभयो । एक करोडसम्म औद्योगिक ऋण प्रवाह गर्न सकिने संस्थाको रणनीति भएपनि जिल्लामा त्यसरी उद्योग खोल्न कोही सदस्य इच्छुक नभएको उहाँको भनाई छ । ‘तर सदस्यको आर्थिक हैसियत बढेको छ, निर्वाहमुखी जीवनबाट व्यवसायिक बन्न सफल भएका छन्’ उहाँले भन्नुभयो ।

संस्थाले नीति र कार्यविधि बनाएर कारोबार सञ्चालन गर्दै आएको छ । अध्यक्ष दाहालले ३६ वटा नीति र २६ वटा कार्यविधि बनाएर संस्था सञ्चालन गर्ने गरेको बताउनुभयो । संमृद्व सदस्य र सबल संस्थाका लागि बचत तथा ऋणमा मात्र नभई सदस्यको आर्थिक, सामाजिक र सांस्कृतिक परिवर्तनका लागि काम गर्ने गरेको उहाँले बताउनुभयो । संस्थाले मोबाइल बैंकिङ, एटिएमलगायतको प्रविधि सुरु गरिसकेको छ ।
जनसचेतन एशियाली ऋण महासंघ अक्कुबाट एक्सेसप्राप्त सहकारी हो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
तामाकोसी क्लष्टरको १४औं कार्यकुशलता तथा सिकाई व्यवस्थापन कार्यशाला सम्पन्न