महिला नेतृत्व विकास तालिम सुरु


भक्तपुर । भक्तपुर जिल्ला बचत तथा ऋण सहकारी संघ लि. भक्तपुरको महिला सशक्तिकरण उपसमितिको आयोजनामा दुई दिने महिला नेतृत्व विकास तालिम चैत्र ९ गते होटल भ्यू भक्तपुरमा सुरु भएको छ ।

 

तालिमको प्रमुख अतिथि ३ नं. प्रदेशका प्रदेश सभा सदस्य श्रृजना सैंजुले उद्घाट्न गर्दै महिला शसक्त र नेतृत्व तहमा हुनुपर्ने बताउनुभयो । संविधानले नै ३३ प्रतिशको आरक्षण सुरक्षण गरेको छ । त्यहि अनुरुप महिलाहरु नेपालकमा महिलाहरु नेतृत्व तहमा पनि आएका छन् । तैपनि राज्यमा चेलिबेटी बेचबिखन, महिला विरुद्धको हिंसा, बोक्सी प्रथा, छाउ प्रथा आदी कुप्रथाहरु अन्त्य गर्न सहकारीले जागरण फैलाउनुपर्ने उहाँको भनाई छ।

 

राजनीति संरक्षण र श्रमिक महिलाहरुको लागि कानुन बनाउन आवश्यक भएको उहाँको भनाई थियो ।  उहाँले नेपालमा ७० लाख भन्दा बढी युवा शक्तिहरु बैदैशिक रोजगारमा बाहिर रहेका छन् । युवा महिलाहरु मात्र देशमा भएकाले महिलाहरु शिक्षित र नेतृत्व तहमा नआइकन देश नबन्ने कुरा राख्नुभयो ।

 

महिलाहरुलाई स्तन क्यान्सर हुने सम्भावना धेरै भएकोले ६÷६ महिनाको एकचोटी स्वास्थ्य परिक्षण गर्नुपर्ने भएपनि पैसाका कारण गर्न नसकिने हुनाले सहकारी संस्थाहरुले नियमित स्वास्थ परिक्षणका कार्यक्रम र उत्पादकमुलक क्षेत्रमा लगानी गर्नुपर्ने विचार वहाँले व्यक्त गर्नु भयो ।

 

संघका व्यवस्थापक बालकृष्ण धोजुले सहकारीमा महिलाहरुको सहभागिता बढी रहेको चर्चा गर्दै सहकारीको नेतृत्व तहमा आउन क्षमता अभिवृद्धि गर्नुपर्ने आवश्यकतालाई महशुस गर्दै तालिमको आयोजना गरिएको बताउनुभयो । महिला शसक्तिकरण उपसमितिको सदस्य विजर्या शर्माले स्वागत मन्तव्य राख्नुभयो ।

 

संघका संचालक तथा महिला सशक्तिकरण उपसमितिका संयोजक कृष्णश्वरी प्रजापतिको सभापतित्वमा सम्पन्न उद्घाट्न सत्रमा कार्यक्रम संचालक महिला शसक्तिकरण उपसमितिको सदस्य सन्तोषी खतिवडाले गर्नुभयो । तालिमको सहजीकरण उषा मल्ल सिंहले गर्नु भएको सो तालिममा ५० जनाको उपस्थिति रह्यो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न