कता हराए सुपथ सहकारी पसल ?


नवलपरासी । नवलपरासीका अधिकांश सहकारी संस्था फस्टाउँदै गएका छन् । एक लाख अनुदान पाएर सञ्चालन भएका सहकारी पसलले गति लिन थालेका हुन् । ती पसलहरुले सहकारी संस्थाका सदस्य र अन्य उपभोक्ताहरुलाई कम नाफा लिएर उपभोग्य बस्तु बिक्री वितरण गदै आएका छन् ।

 

तत्कालीन अर्थमन्त्री डा. बाबुराम भट्टराई (२०६५ ) को पालामा जिल्लाका ६५ वटा सहकारी पसललाई सरकारले १/१ लाख का दरले अनुदान दिएको थियो । उनीहरुलाई केन्द्रीय बजेटबाट तत्कालीन जिल्ला विकास सतिति मार्फत अनुदान रकम दिइएको हो । अनुदान लिएका सुपथ मूल्य पसलमध्ये हालसम्म जिल्लाका दुईवटा सहकारी पसलहरु मात्रै सञ्चालनमा रहेको डिभिजन सहकारी कार्यालयका सहकारी अधिकृत बुद्धप्रकाश पौडेलले बताउनुभयाे । अनुदान लिएका अधिकांश सहकारीहरु मलखाद वितरण बाहेक अन्य कुनैपनि सुपथ पसलका कारोबार नगरेको पाइएको छ ।

 

जिल्लामा विभिन्न प्रकृतिका ४ सय ८० सहकारी संस्थाहरु छन् । जसमा करिब ४ हजार ६ सय सञ्चालक, ३ लाख ५ हजार साधारण सदस्य र १ हजार ५ सय ७४ जना कर्मचारी छन् । कावासोती सामाजिक उद्यमी सहकारी संस्थाकी व्यवस्थापक जमुना वनले निजी पसलसँग प्रतिस्पर्धा गर्न गाह्रो भएको बताउनुभयो । निजी पसलहरुले डिलरबाट एकैचोटी धेरै सामान खरिद गर्ने गरेकाले उनीरुलाई सस्तो पर्ने गरेपनि सुपथ मूल्यका पसलहरुको सानो कारोबार रहेकाले बजारमा टिक्न कठिन रहेको उहाँको भनाई छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
तामाकोसी क्लष्टरको १४औं कार्यकुशलता तथा सिकाई व्यवस्थापन कार्यशाला सम्पन्न