विशिष्टीकृत संघमार्फत ऊर्जा र कृषिमा लगानी बढाउने सोचमा छौं


नरेन्द्र विष्ट
सचिव/कार्यकारी प्रमुख : शुक्रपथ बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्था
शुक्रपथ बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्था आठ वर्षअघि २०६७ साल चैत्र ८ गते स्थापना भएको हो । सहकारी क्षेत्रमा सुरुदेखि नै काम गर्दै आएका अनुभवी र शैक्षिक बेरोजगार युवाहरूकोे समूहले सहकारी क्षेत्रमा आफ्नो, समाजको तथा राज्यको भविष्य उज्ज्वल बनाउने दृढ संकल्प र उद्देश्य लिएर संस्था स्थापना गरेका हौं । सुरुमा यो संस्था बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाको रूपमा दर्ता भएको थियो ।

 

संस्था स्थापनाकालदेखि नै न्युरोड प्युखामा कार्यालय राखी कारोबार गरेका थियौं । अपर्याप्त पुँजी, यथेष्ट ज्ञानको अभाव र अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा भएका कारण संस्था सञ्चालनमा विभिन्न किसिमका समस्याहरू बेर्होनुपरेको थियो । यतिसम्म कि हाम्रो दैनिक कारोबार धान्न पनि तरलतालगायतका समस्याले हम्मेहम्मे परेको हामीसँग अनुभव छ ।

 

सुरुवाती तीनवर्ष यी विविध कारणले भनेबमोजिम प्रगति हासिल गर्न नसके पनि चौथो साधारणसभाबाट सञ्चालक समिति पुनर्गठन गर्दै विभिन्न क्षेत्रका अनुभवी र क्षमतावान् साथीहरूलाई समेट्दै नयाँ सञ्चालक समिति र व्यवस्थापनसमेत परिवर्तन गरेर व्यापक सुधारका कार्यहरू गरेका थियौं ।

 

यसैबीच संस्थाको थोरैमात्र सेयर सदस्य रहेको कालीमाटी क्षेत्रमा पहिलो सेवाकेन्द्र कालीमाटीमा स्थापना गरेका थियौं । सेवा केन्द्र विस्तारसँगै संस्थाको कारोबार र सदस्यता विस्तार उल्लेख्यरूपमा गर्न सफल भएका थियौं ।

 

संस्थाले आफ्नो रफ्तार कायम राख्दै गयो र कारोबार वृद्धि गर्दै जाने क्रममा लगानीका विभिन्न किसिमका विकल्पहरू खुला राख्ने र संस्थालाई बहुउद्देश्यीय प्रकृतिको बनाउने निर्णय भयो । त्यसैअनुरूप २०७१÷७२ मा संस्थालाई डिभिजन सहकारी कार्यालय काठमाडौंबाट बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्थाको स्वीकृति लिई शुक्रपथ बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्थाको रूपमा कारोबार अघि बढाएका थियौं ।

 

त्यसैक्रममा वैभवशाली बचत तथा ऋण सहकारी संस्था सामाखुसीसँग एकीकरण गरी संस्थाको दोस्रो सेवा केन्द्र सामाखुसीमा सेवा केन्द्र स्थापना गरी कारोबार सुरु गरेका थियौं । चाबहिल क्षेत्रमा पनि सदस्यता विस्तार भएको कारणले चाबहिल क्षेत्रमा रहेको शुभागमन बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्थासँग एकीकरण गरी यही आर्थिक वर्षबाट चाबहिलबाट पनि एकीकृत कारोबार सुरु गरिसकेको छ । हाल संस्थाको न्युरोडमा प्रधान कार्यालय रही सामाखुसी, चाबहिल र कालिमाटीबाट कारोबार गरिरहेको छ । काठमाडौं जिल्लाभरि कार्यक्षेत्र रहेको संस्थाको हालसम्म ४ हजार सदस्य पुगेका छन् ।

 

एक अर्ब १० करोड बराबरको कारोबार गरिरहेको छ । बहुउद्देश्यीय प्रकृतिको संस्था भएको हुँदा नैकापमा सहकारी आवासक्षेत्र स्थापना गर्ने निर्णय गरेको छ । यद्यपि यो काम अघि बढिसकेको छैन । सात जनाको सञ्चालक समिति, तीन जनाको लेखा समिति, तीन जनाको ऋण उपसमिति, तीन जनाको शिक्षा उपसमिति, तीन जना सल्लाहकार समिति रहेको छ । झन्डै एक सय जना कर्मचारी रहेका छन् । संस्थाले झन्डै नौ सय जनालाई कर्जा प्रवाह गरेको छ । ऋण लिएर सदस्यहरू व्यवसाय र केही उत्पादनमा समेत लागेका छन् ।

 

संस्थाको ११ करोड चुक्त पुँजी रहेको छ । सम्पूर्ण युवा समूहले सञ्चालन गरेको यस संस्थाले गुणस्तरीय सेवा प्रदान गर्दै नेपालकै उत्कृष्ट सहकारी संस्थाको रूपमा स्थापित हुने लक्ष्य लिएको छ । अबको दिनमा संस्थाको कारोबार बढाउनेभन्दा पनि व्यवस्थित र जोखिमरहित बनाउने नीति कार्यान्वयन गरेको छ।

 

आजभन्दा ६ महिनाअघि श्रीपथ बहुउद्देश्यीय सहकारीसँग एकीकरण गरेको तत्कालै कोटेश्वर तीनकुनेबाट आफ्नो सेवा विस्तार गर्ने लक्ष्य लिएको छ । समान प्रकृतिका संस्थासँग एकीकरण गर्र्दै बलियो र मजबुत संस्था बनाउने हाम्रो नीति रहेको छ । विशिष्टीकृत संघमार्फत आगामी दिनमा नेपालको ऊर्जा र कृषि क्षेत्रमा लगानी बढाउने रणनीति संस्थाको रहेको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
तामाकोसी क्लष्टरको १४औं कार्यकुशलता तथा सिकाई व्यवस्थापन कार्यशाला सम्पन्न