संस्था डुब्ला भन्ने डर हुँदैन


शान्ति अधिकारी ढकाल
सल्लाहकार–प्रभात दिदीबहिनी साकोस, चितवन
प्रभात दिदीबहिनी सहकारी २०७० को अन्तिमतिर प्रोवेसन ब्रान्डमा गएको हो । प्रोवेसन कार्यक्रम २०६९ तिर सुरु भए पनि पहिलो ब्याजमा हामी सहभागी हुन सकेनौं । सञ्चालक टिमलाई मनाउन प्रयास गरे पनि केही समस्याका कारण हामी पहिलो ब्याजमा समावेश हुन सकेनौं । प्रोवेसन ब्रान्ड चितवनबाट सुरु भएको हो । अर्को वर्ष नयाँ समिति पनि आयो । पहिलो पटक अडिट गर्दा संस्थागत पुँजी ४.८ थियो । जसले गर्दा हामी असफल भयौं । प्रोवेसनमा जान संस्थागत पुँजी पाँच प्रतिशत नाघेको हुनुपर्छ ।

२०७३ सालमा दिदीबहिनी उपभोक्ता सहकारीसँग एकीकरण भयो । मिसिएपछि उहाँहरूको लगानी भाखा नाघेको बढी देखियो । त्यो वर्ष अडिट गर्न सकेनौं । २०७४ सालमा हामी पास भयौं । वित्तीय सूचांकमा (पल्स मनिटरिङ) हामी उत्कृष्ट भएका थियौं । व्यवस्थापनमा भने केही कमी कमजोरी देखिएका थिए । कर्मचारी छोड्ने परिपाटीले पनि संस्था सञ्चालनमा समस्या सिर्जना हुँदो रहेछ । अहिले पनि सदस्यता वृद्धिमा समस्या छ । त्यतिबेला पाँच करोडको सम्पत्ति थियो भने अहिले २२ करोडभन्दा बढी कुल सम्पत्ति पुगेको छ । सेयर पुँजी अहिले दुई करोडभन्दा बढी छ ।

प्रोवेसनमा भाग लिइसकेपछि कसैले नजर लगाइरहनु पर्दैन । संस्था कुनै बेला दुर्घटना हुन्छ कि भन्ने डराउनुपर्ने अवस्था हँुदैन । नेफ्स्कुनबाट तीनतीन महिनामा मनिटरिङ हुन्छ । सिकाइ राम्रो भएको छ तर खर्च भने छुट्याउनुपर्छ । पहिला संस्थागत पुँजी बढाउन धेरै मेहनत गरेका हौं तर त्यसमा सफलता प्राप्त गर्न सकेका थिएनौं ।

कोष बढाउनेभन्दा पनि कर कम तिर्न पाए हुन्थ्यो भन्ने कुरामा ध्यान दिँदा संस्थागत पुँजी पनि कम हुन्छ । अहिले सदस्य बनाउँदा घर बनाउन एक हजार रुपैयाँ थप लिने गरेका छौं । सदस्यले न्यूनतम् एक सय रुपैयाँ सेयर किन्नुपर्छ र मासिक दुई सय न्यूनतम बचत गर्नुपर्छ । बर्सेनि सेयर थप्ने व्यवस्था गरेका छौं । औसत एकजना सदस्यका ५० हजार सेयर बनाएका छौं । सेयर र बचतको अनुपात पनि राम्रो छ । हाम्रो सक्रियता राम्रो छ र समुदायमा चर्चा पनि राम्रो छ ।

एक्सेसमा जान हस्ताक्षर गरिसकेका छौं । चितवनकै पाँचवटा संस्थाले प्रोवेसन पाएका छन् । पहिलो र दोस्रो ब्याजका ६ मध्ये पाँचवटाले ब्रान्ड पाएका छन् । प्रोवेसन पाएकामध्ये प्रभात दिदीबहिनी, दीपज्योति, ग्रामीण साकोस पनि एक्सेसका लागि अगाडि बढिसकेका छन् भरतपुर साकोस भने पहिला नै गइसकेको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मिलिजुली कालिञ्चोक साकोसद्वारा क्यूआर कोड सेवा सुरु
पोखरामा सहकारीको संयुक्त रक्तदान कार्यक्रमः ६२ युनिट रगत संकलन
सहकारी अनुगमन प्रभावकारी बनाउन समितिद्वारा कर्मचारीहरुलाई तालिम
अमर साकोसका कर्मचारीहरुको क्षमता विकास आधारभूत तालिम सम्पन्न