सुरुमा असहज लाग्न सक्छ


केदार पोखरेल
सचिव एवम् एक्सेस टाक्स्फोर्स स्रयोजक मनकामना साकोस
मनकामना साकोसका सचिव केदार पोखरेल स्थापनाकालदेखि मनकामना सहकारीमा सक्रिय हुँदै आउनुभएको छ । पोखरेल स्थापनाकालदेखि नै मनकामनाको सदस्य, लेखा संयोजक, कोषाध्यक्ष हुँदै अहिले सचिव भएर काम गर्दै आउनुभएको हो । विगत चार वर्षयता उहाँ मनकामना साकोसको एक्सेस टाक्सफोर्स संयोजकसमेत हुनुहुन्छ ।

 

संस्था एक्सेस ब्रान्डमा गएपछि धेरै फरक भएको उहाँको भनाइ छ । कार्यालय व्यवस्थापन, संस्थागत विकास, सदस्य सेवामा गुणस्तरीयता थपिएको उहाँले बताउनुभयो ।

 

तर पनि पोखरेलले भाखा नाघेको ऋण शतप्रतिशत घटाउन नसकिएको बताउनुहुन्छ । ‘पूर्णरूपमा घटाउन समस्या छ, तैपनि हामी निरन्तर अघि बढेका छौं’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

अहिले करिब चार प्रतिशत भाखा नाघेको ऋण रहेको उहाँले जानकारी दिनुभयो । संस्थाले चार वर्षअघि ब्रोन्जसहित एक्सेस ब्रान्ड पाएको थियो । सिल्भर, गोल्ड तथा प्लाटिनमम्म पुग्ने लक्ष्य संस्थाले लिएको उहाँको भनाइ छ । ‘आउने वर्ष फेरि ब्रोन्ज नै पाउने सम्भावना छ तर आगामी दिनमा उत्कृष्ट ब्रान्ड लिने प्रयत्नमा छौं’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

मनकामनाको ६ हजार सदस्य पुगेका छन् । संस्थाको सम्पत्ति २९ करोड हारहारीमा पुगेको छ । मोरङ जिल्लामा यो राम्रो कारोवार गर्ने संस्थाका रूपमा अग्रपंक्तिमा आउँछ । संस्थाको सेयर पुँजी दुई करोड हाराहारीमा छ ।

 

संस्थाले सदस्यको सामाजिक जीवनलाई सहज बनाउने काम गर्दै आएको सचिव पोखरेलले बताउनुभयो । मनकामनाले व्यापारिक तथा कृषि क्षेत्रमा लगानीमा प्र्राथमिकता दिँदै आएको छ । एक्सेस टाक्सफोर्सका संयोजकसमेत रहेका पोखरेलले यहाँका अधिकांश सदस्य कृषि उत्पादनमा केन्द्रित भएको बताउनुहुन्छ।

पोखरेल सहकारी क्षेत्रको नेतृत्व तहमा पुग्ने सोचमा हुनुहुुन्छ । ‘आगामी दिनमा अघि बढ्ने सोच पनि छ, समय र परिस्थितिअनुसार चल्नुपर्ने हुन्छ’ उहाँले भन्नुभयो ।

 

पोखरेलले सहकारी क्षेत्रको वित्तीय, लेखालगायतका विविध विषयमा तालिम लिनुभएको छ । तालिमले संस्थागत तथा व्यक्तिगत जीवनमा ठूलो प्रभाव पार्ने उहाँको भनाइ छ ।

 

सहकारीको विकासका लागि नेफ्स्कुनको भूमिका अत्यन्त राम्रो भएको उहाँको भनाइ छ । ‘नेफ्स्कुनबाट धेरै सहयोग पाएका छौं, उहाँहरूकै सहयोगमा हामी यहाँसम्म आइपुगेका हौं’ उहाँले भन्नुभयो । नीति, नियम बनाउने तथा प्रविधि हस्तान्तरणका सवालमा नेफ्स्कुनको महत्वपूर्ण योगदान रहेको उहाँले बताउनुभयो ।

 

पोखरेलले एक्सेसमा जान चाहने संस्थाले संस्थागत पुँजी र भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापनमा ध्यान दिनुपर्ने सुझाव दिनुहुन्छ । ‘सुरुमा असहज लाग्न सक्छ, तर दीर्घकालीन रूपमा उक्त कुराले रचनात्मक सहयोग पु¥याइरहेको हुन्छ’ उहाँले भन्नुभयो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मिलिजुली कालिञ्चोक साकोसद्वारा क्यूआर कोड सेवा सुरु
पोखरामा सहकारीको संयुक्त रक्तदान कार्यक्रमः ६२ युनिट रगत संकलन
सहकारी अनुगमन प्रभावकारी बनाउन समितिद्वारा कर्मचारीहरुलाई तालिम
अमर साकोसका कर्मचारीहरुको क्षमता विकास आधारभूत तालिम सम्पन्न