सहकारीलार्इ फोर्स मर्जरमा लैजानुकाे विकल्प छैन


सहकारीको साधारण सभामा थिए । घोत्लिए । अब मर्जरको वेला भएछ । महानगरको एउटा वस्तिमा (एक हजार देखि दुई हजार बिच) एउटा बचत तथा ऋण सहकारी भए पुग्छ । सहकारी कुनै व्यक्ति वा परिवार बिशेषको पेवा वा अंस वा अपुताली होइन । फोर्स मर्जरमा लैजानु नै पर्छ । त्यसपछि आर्थिक रुपले सहकारीहरु सबल हुन्छन । मापदण्डमा हाक्न पनि सहज हुनेछ । क्यासलेस कारोबारमा जान सक्छन । दोहोरो सदस्यता पनि अन्त्य हुन्छ । जनशक्ति पनि भनेको जस्तो व्यवस्थापन गर्न सकिनेछ । बचत सुरक्षणको व्यवस्था गर्न पनि सजिलो हुनेछ । सहकारीहरु युरोपतिर जस्तो वास्तवमै जनताको बैंक बन्नेछन । विकसित हरेक देशको इतिहास यस्तै रहेछ ।
फेरि यो वित्तिय कारोबार गर्ने सहकारी त्यहाको सेन्ट्रल बैंक (Delegated supervision) ले नियमन गर्नै पर्ने रहेछ । गाउँ/नगरपालिकाले नियमन गर्ने कुरो असफल हुने निश्चित छ । संविधान वमोजिम नियमन गर्ने एकल अधिकार त केन्द्र मै छ त ।
किन सहकारी ऎन यति उदार वन्यो ? एकै पटक जिम्मेवारी पन्छाउन खोजे जस्तो देखियो । Finance Ministry को पनि ध्यान जान जरुरी छ । सुदर्शनप्रसाद ढकाल


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक