सहकारीलार्इ फोर्स मर्जरमा लैजानुकाे विकल्प छैन


सहकारीको साधारण सभामा थिए । घोत्लिए । अब मर्जरको वेला भएछ । महानगरको एउटा वस्तिमा (एक हजार देखि दुई हजार बिच) एउटा बचत तथा ऋण सहकारी भए पुग्छ । सहकारी कुनै व्यक्ति वा परिवार बिशेषको पेवा वा अंस वा अपुताली होइन । फोर्स मर्जरमा लैजानु नै पर्छ । त्यसपछि आर्थिक रुपले सहकारीहरु सबल हुन्छन । मापदण्डमा हाक्न पनि सहज हुनेछ । क्यासलेस कारोबारमा जान सक्छन । दोहोरो सदस्यता पनि अन्त्य हुन्छ । जनशक्ति पनि भनेको जस्तो व्यवस्थापन गर्न सकिनेछ । बचत सुरक्षणको व्यवस्था गर्न पनि सजिलो हुनेछ । सहकारीहरु युरोपतिर जस्तो वास्तवमै जनताको बैंक बन्नेछन । विकसित हरेक देशको इतिहास यस्तै रहेछ ।
फेरि यो वित्तिय कारोबार गर्ने सहकारी त्यहाको सेन्ट्रल बैंक (Delegated supervision) ले नियमन गर्नै पर्ने रहेछ । गाउँ/नगरपालिकाले नियमन गर्ने कुरो असफल हुने निश्चित छ । संविधान वमोजिम नियमन गर्ने एकल अधिकार त केन्द्र मै छ त ।
किन सहकारी ऎन यति उदार वन्यो ? एकै पटक जिम्मेवारी पन्छाउन खोजे जस्तो देखियो । Finance Ministry को पनि ध्यान जान जरुरी छ । सुदर्शनप्रसाद ढकाल


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

ललितपुरमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदानप्रदान कार्यक्रम सम्पन्न
साकोसका नगद परिचालक तथा रिसेप्सनिष्टहरुको क्षमता विकास तालिम सम्पन्न
मिलिजुली कालिञ्चोक साकोसद्वारा क्यूआर कोड सेवा सुरु
पोखरामा सहकारीको संयुक्त रक्तदान कार्यक्रमः ६२ युनिट रगत संकलन