सिंगो मुमेन्टलाई अघि बढाउन मेरो भूमिका हुने छ


अध्यक्ष उम्मेदवार
चन्द्रप्रसाद ढकाल

नेफस्कुनको निर्वाचनको तयारी के छ ?
नेफ्स्कुनसँग आवद्व जिल्ला तथा विभिन्न संस्थाका प्रतिनिधिसँग कोर्डिनेट गरेको छु । नेफ्स्कुन भन्ने प्लेटपर्मलाई सबै सहकारीको आस्थाको केन्द्रविन्दु बनाउने हाम्रो सोच छ । नकि कसैलाई नेफ्स्कुनलाई प्ले गरेर प्लेटफर्मको दुरुपयोग नहोस् । सबै साथीहरु काठमाडौं आएपछि निर्वाचनको तयारी व्यापक हुनेछ ।
निर्वाचनमा एक्लै सफल हुन सकिदैँन जस्तो लाग्छ । तपाइले प्यानल खडा गरी सक्नुभयो त ?
हामी जोडतोडले प्यानल नै खडा गरेर अघि बढेका त छैनौं । तैपनि हामी कुन पदमा को को आउने भन्ने तयारी भइसकेको छ । अहिले सबैको नाम नभएपनि त्यसको तयारी करिब भइसकेको छ । मसँग मध्यपश्चिम र सुदुरपश्चिम क्षेत्रका ४÷५ जना साथीहरुसँग समन्वय गरेको छु । उहाँहरुलाई त्यस क्षेत्रका सबैसँग समन्वय गर्न अनुरोध समेत गरिसकेको छु । साथीहरु बिचको तपाइहरु लिडर हो, भेटमा बिस्तार गर्नुपर्दछ भनेको छु । त्यस्तै मेची ,कोशी सगरमाथालगायतबाट २२ जनाकै टिम बन्दै छ । महिला र तराइ मुलको र जनजाति पनि समावेश गर्ने हाम्रो सोच छ ।
के छ ऐजेन्डा नेफ्स्कुनको नेतृत्वमा आउनलाई ?
म यसअघि नेफ्स्कुनको लेखा संयोजकको रुपमा काम गरेको छ । मलाई नेफ्स्कुन कसरी सञ्चालन गर्ने र सबै बचत तथा ऋण सहकारीको अभिभावक कसरी भन्ने मलाई राम्ररी ज्ञान छ । त्यसैअनुरुप म अघि बढिरहेको छु । त्यो बेला बनेका नीतिनियमहरुबाट साथीहरु प्रभावित हुनुभएको छ । हामी त्यो बेला क्रिटिकल अवस्थामा थियौं अहिले नेफ्स्कुनमा धेरै सजिलो छ तर नेफ्स्कुनले संस्थाको हितका लागि कुनै काम गर्न सकेको छैन् । अहिले बसेका साथीहरु सम्पन्नतामा रमाइरहनुभएको छ । नेफ्स्कुनबाट सदस्यले खासै आशा लाग्दो काम पाउन सकेका छैनन् । नेफ्स्कुनले त्यसतर्फ ध्यान दिएन, कमाउने आधार मात्र बन्न पुग्यो, त्यसतर्फ मेरो ध्यान जाने छ ।
के तपाइले चुनाव जित्नुभयो, नेफ्स्कुन व्यवस्थित हुन्छ त ?
हामीले दिने भनेको संरक्षणको कुरा हो । सुरक्षाको कुरा हो । त्यसको लागि नेपाल सरकारसँग, नेपाल राष्ट्र बैंकसँग, सहकारी विभागसँग समन्वय गर्ने हो । मुनाफा आर्जन गर्नेबाहेक पैसाको संरक्षण गर्नलगायत पोलिसी निर्माण गर्ने कुरा हो । सबै सहकारीले स्वामित्व लिने गरी मैले काम गर्ने सोचमा छु । सहकारीलाई अफ्ठारो प¥यो भने हेर्ने नीति बनाउन जरुरी छ । जुन गर्न सक्छु भन्ने विश्वास छ । म भएको हुदाँ जुन ड्राफ्ट बनेको छ ती कार्यान्वयन गर्नतर्फ मेरो ध्यान जाने छ । अहिले बचत तथा ऋण सहकारी ऐनले पुर्णता पाउन सकेको छैन् । लामो समयदेखि वर्तमान नेतृत्वले त्यसको ड्राफ्ट अघि बढाउन नसक्नु दुःखद कुरा हो । संस्थालाई चिप्लाउन वर्कसप भएको त होला तर उल्लेख्य केही भएको छैन् । हिजो हामी हुदाँ पोलिसी निर्माण गरेका थियौं अब हुदाँ पनि हामी पोलिसी निर्माण गर्न ध्यान दिनेछौं, सक्छौं ।
सुन्नमा आएको छ, तपाइकै आस्था राख्नेसँग निर्वाचन लड्दै हुनुहुन्छ अरे, यसले दुवै जना पछारिने संभावना रहदैन् र ?
म कसैलाई हराउनका लागि नेफ्स्कुनमा आउन चाहेको होइन । मैले जित्ने गरी चुनाव लड्दै छु । मलाई लाग्दैछ । अहिले चर्चामा आएजस्तो परितोषजीले चुनाव लड्नु हुन्न भन्ने मलाई लागिरहेको छ । परितोष फस्ट म्यान हुन सक्दैन् । ऋषिजी बल्खुबाट टिकट नलिए चुनावमा लड्नु सक्नु हुन्न । सानेपाको त कोही पनि होइन ।
सहकारीमा राजनीति घुसेको हो ?
उहाँहरुले घुसाउनु भएको छ । राष्ट्रिय सहकारी बैंकको चुनावमा देखिहाल्नुभयो । त्यसको नतिजा तीन महिनाभित्र देखिन्छ । गल्ती गरेछौं भनेर उहाँहरु पश्चातापमा पर्नुहुने छ । नेफ्स्कुनमा अहिले एमालेको विभिन्न विभागमा काम गरेका नेताहरु ५ जना हुनुहुन्छ । सिंगो सहकारी क्षेत्रमा त धेरै हुनुहुन्छ होला ।
नेफ्स्कुन कसरी अगाडि बढ्छ नि ?
मैले हारेपनि नेफ्स्कुनलाई असर पुग्ने गरी कुनै काम गर्ने छैन् हिजो हार्दा पनि मैले नेफ्स्कुनको अहित हुने काम गरिन नेफ्स्कुन सिंगो देशभरका सहकारीकर्मीहरुको केन्द्रविन्दु हो । संस्थाभित्र रहेका सदस्यको हैसियत राख्ने काम गर्नु पर्दछ । बचत तथा ऋण कारोबार गर्ने सहकारी सबै सदस्य हुन् । किन यति बचत भयो, उति सदस्य भए किन भन्नु प¥यो नि ? संस्था बनाउनमा ध्यान दिनुपर्दछ । सबै जिल्लामा सदस्य बनाउन जरुरी छ ।  तर त्यसो गर्न सकिरहेको छैन्, अहिलेको नेतृत्वले ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मिलिजुली कालिञ्चोक साकोसद्वारा क्यूआर कोड सेवा सुरु
पोखरामा सहकारीको संयुक्त रक्तदान कार्यक्रमः ६२ युनिट रगत संकलन
सहकारी अनुगमन प्रभावकारी बनाउन समितिद्वारा कर्मचारीहरुलाई तालिम
अमर साकोसका कर्मचारीहरुको क्षमता विकास आधारभूत तालिम सम्पन्न