महिलाहरुमा सहयोग र सहकार्यको भावना प्रचुर छ


– अमरावती महर्जन
कार्यकारी अध्यक्ष
उपसना बचत तथा ऋण सहकारी संस्था
सितापाइला, काठमाडौं ।
१. नेपाली परिवेशमा सहकारीको नेतृत्वमा आउन महिलालाई के कस्तो चुनौती छन् ?
नेपाल पितृसत्तात्मक मुलुक हुनाले यहाँ सदियौंदेखि महिलालाई दोस्रो दर्जामा राख्ने गरिन्छ । तर, त्यसो भन्दैमा महिलाहरु अझै पनि घरमै सिमित छन् भन्ने होइन । एक्काइसौं शताब्दीमा आएर धेरै महिलाहरु निर्णायक भूमिकामा आइसकेका छन् , मानिसहरुको सोचाईमा पनि धेरै परिवर्तन आएको छ । पुरुष दाजुभाइहरुले सहयोग गरेर नै धेरै महिला दिदीबहिनीहरु अगाडि बढ्नु भएको छ,  तर पनि महिलालाई हेर्ने सामाजिक र राष्ट्रिय दृष्टिकोण नै अलि पक्षपाती छ हामीकहाँ ।  सहकारी भनेको सहकार्यमा चल्ने संस्था भए तापनि धेरैले महिलालाई कम प्रतिभाशाली र कमजोर रुपमा लिई असहयोग गर्ने भएकाले महिलाको लागि अलि कठिन नै छ  ।  तर पनि चुनौतीभित्र समाधान खोज्ने काम गर्नसके एकदिन अवश्य सफल भइन्छ ।
२. महिलाहरुले मात्र सहकारी सञ्चालन गर्दा हुने सरल र अप्ठ्यारो पक्षहरुबारे बताइदिनुहोस न !
सरल पक्षको चर्चा गर्नुपर्दा महिला दिदीबहिनीहरुसँग काम गर्दा सहज वातावरणमा काम गर्न सकिने मैले पाएँ । अधिकांश महिलाहरुमा सहयोग र सहकार्यको भावना प्रचुर मात्रामा पाएको छु । साथसाथै पुरुष साथीहरुभन्दा अलि बढी नै लचिलोपना र सहयोगी भावना पाइन्छ । यो सरल पक्ष हो । तर कतिपय अवस्थामा हाम्रो सामाजिक परिवेशमा महिलालाई दोस्रो दर्जाको नागरिकका रुपमा व्यवहार गरिने गरेको र त्यो जब्बर मानसिकता अझै पनि हटिनसकेको हुँदा केही अप्ठ्यारो पर्ने गरेको छ ।
३. तपाईले काठमाडौं क्षेत्र नं. ८ को नेशनल को-अपरेर्टस एलाइन्सको पनि नेतृत्व गरिरहनु भएको छ, के गर्छ एन.सि.ए. ले ?
यो देशैभरिका सहकारीकर्मीको संगठन हो र काठमाडौं क्षेत्र नं. ८ भित्रको नेतृत्व मैले लिएको छु ।  यसले सहकारीैमा आबद्ध व्यक्तीहरूको क्षमता अभिबृद्धि गर्ने, नेतृत्व विकास गर्ने र  सहकारीको क्षेत्रमा देखिएका राजनीतिक हस्तक्षेपलगायतका विभिन्न विकृति र विसंगतिहरु सामुहिक रुपमा न्युनीकरण गर्ने काम गर्छ ।
???????????????????????????????४. सहकारी संघको नेतृत्वमा जान कत्तिको इच्छुक हुनुहुन्छ ?
इच्छा त नहुने कुरै भएन । तर इच्छा भन्दा पनि क्षमताको कुरा हो । यदि सहकारीकर्मीहरुले मसँग क्षमता देख्नुहुन्छ र नेतृत्वको लागि अघि सार्नुहुन्छ भने म सदैव तयार छु ।
५. तपाईले सहकारी क्षेत्रमा लागेर पाएका र गुमाएका कुराहरु केके हुन् ?
मैले गुमाएको केही पनि छैन । धेरै कुरा पाएको छु । सबैभन्दा ठूलो कुरा यो क्षेत्रमा लागेर मैले आत्मसन्तुष्टी पाएको छु ।
र अन्त्यमा म के पनि भन्न चाहन्छु भने हाम्रो समाजमा महिलाले नै महिलाको खेदो खन्ने जुन प्रवृत्ति छ, यो आम प्रवृत्तिका रुपमा देखिएको छ । यो पक्ष राम्रो होइन । अब हरेक महिलाले आफैंबाट यो प्रवृत्तिको अन्त्य गर्ने प्रयत्न गरौं । एकदिन हामी अवश्य यस अभियानमा सफल हुनेछौं । महिलाले महिलाको इज्वत गर्न सकेमात्र सुन्दर समाजको परिकल्पना गर्न सकिन्छ । यही अभियानमा लागौं भन्ने मेरो आम महिलालाई सन्देश छ ।

प्रस्तुती: माधव गौतम


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक