प्रौढ शिक्षामा लगानी गर्दै सहकारी


पोखरा, माघ २ । रोयल सहकारी संस्थाले सहकारी शिक्षा प्रदान गर्ने उद्देश्यले प्रौढ शिक्षामा लगानी गरेको जनाएको छ । हाल सञ्चालित प्रौढ शिक्षा साक्षरता तालिममा ४० वर्षदेखि ७६ वर्ष उमेर समूहका आमाहरु अध्ययनरत रहेको संस्थाले जनाएको छ ।
सहकारीले पाखुरिकोट गुरुङ समाज पोखराका ४५ जना निरक्षर महिलाहरुका लागि प्रौढ शिक्षा कार्यक्रम शुरु गरेको हो । आइतबार शुरु भएको प्रौढ शिक्षा कार्यक्रम चैत २० गतेसम्म जारी रहने संस्थाले जानकारी दिएको छ । सामान्य कार्यक्रमबाट निरक्षर महिलाहरु अक्षर र अंक चिन्न सफल हुने सहकारीको विश्वास छ ।
आफ्नो नाम लेख्न, समूहमा बसेर अन्तरक्रियामा सहभागी बन्न प्रौढ शिक्षामा सहभागी महिलाहरु सक्षम बन्ने सहकारीले अपेक्षा लिएको छ ।
कार्यक्रममा बोल्दै सहकारीका अध्यक्ष मेजर तुलसीप्रसाद गुरुङले सहकारीले निरक्षर महिलाहरुलाई साक्षर बनाएर समाज परिवर्तनमा टेवा पु¥याएको बताउनुभयो । प्रवन्ध निर्देशक भीमबहादुर गुरुङले प्रौढ शिक्षा किन र के लागि भन्ने विषयमा उपस्थित महिलाहरुलाई जानकारी दिनुभयो । ‘सहकारीले सामाजिक उत्तरदायित्वअन्तर्गत यो कार्यक्रम विगत ७ वर्षदेखि गर्दै आएको छ,’ गुरुङले बताउनुभयो , ‘कार्यक्रमलाई आगामी दिनमा पनि निरन्तरता दिन्छौं ।’
आमा समूहका अध्यक्ष सीतादेवी गुरुङले सहकारीको कार्यक्रम निकै उपयोगी भएको बताउँदै निरक्षर महिलाहरुको आखा खुल्ने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो ।
कार्यक्रमका अध्यक्ष पञ्चमान गुरुङले समाजमा रहेका निरक्षर महिलाहरुलाई खोजीखोजी साक्षर बनाउने काम राज्य गर्न नसकेको बताउँदै सहकारीप्रति आभार व्यक्त गर्नुभयो । संस्थाका प्रवन्धक मीलन ढकालले चैत २० गतेसम्म जारी रहने प्रौढ शिक्षा कार्यक्रम आवश्यकता परेमा एक महिना थप गर्न सकिने बतताउनुभयो ।
प्रौढ कक्षा सञ्चालनको लागि सानु गुरुङ र धरा गुरुङलाई शिक्षिका नियुक्त गरिएको छ । हालसम्म संस्थाले ४ सयजना भन्दा बढी निरक्षर महिलाहरुलाई साक्षर बनाइसकेको ढकालले जानकारी बताउनुभयो ।
कास्की, स्याङजा, तनहुँ र लम्जुङ ४ जिल्ला कार्यक्षेत्र रहेको सहकारीको प्रधान कार्यालय बुद्धचोक पोखरामा छ । सदस्य सेवा केन्द्र महेन्द्रपुल र लेखनाथको भण्डारढिक रहेको सहकारीले ३० जनालाई प्रत्यक्ष रोजगारी दिएको छ ।
सहकारीले ३ हजार २ सय २३ जना सदस्यमार्फत कारोबार सञ्चालन गरिरहेको प्रवन्ध निर्देशक भीम गुरुङले जानकारी दिनुभयो । आर्थिक वर्ष २०७१÷७२ को मंसिर मसान्तसम्ममा सहकारीको चुक्ता पुँजी ७ करोड ३३ लाख, जगेडा कोष २ करोड ३४ लाख, अन्य कोषहरु १ करोड, स्थिर सम्पत्ती २ करोड ८० लाख बैंक तथा नगद मौज्दात ११ करोड ७० लाख छ । सहकारीको कर्जा लगानी ७५ करोड ७ लाख, निक्षेप ७२ करोड ८३ लाख, कूल कारोवार ९० करोड ३४ लाख छ । सहकारीले १ करोड ४० लाख नाफा गर्न सफल भएको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मिलिजुली कालिञ्चोक साकोसद्वारा क्यूआर कोड सेवा सुरु
पोखरामा सहकारीको संयुक्त रक्तदान कार्यक्रमः ६२ युनिट रगत संकलन
सहकारी अनुगमन प्रभावकारी बनाउन समितिद्वारा कर्मचारीहरुलाई तालिम
अमर साकोसका कर्मचारीहरुको क्षमता विकास आधारभूत तालिम सम्पन्न