एलाईन्सको पहिलो प्रभाव काठमाडौं जिल्ला संघमा


-तुलसी सुवेदी-

काठमाडौं, माघ ११ । नेशनल कोअपरेटर्स एलाईन्सको पहिलो प्रभाव  काठमाडौं जिल्ला संघमा देखिने भएको छ । एलाईन्सको फागुन १५ गते हुने काठमाडौं जिल्ला संघको निर्वाचनमा आफ्नो उल्लेखनीय उपस्थिती जनाउने तयारी शुरु गरेको छ ।
झण्डै दुई वर्षअघिदेखि क्रियाशील रहदैं आएको एलाईन्सले पार्टीको भातृसंगठनजस्तै गरी आफ्नो सञ्जाल बिस्तार गर्र्दै आएको छ । यद्यपी, कुनै पनि पार्टीको भातृसंगठन नभई सहकारीमा भइरहेको राजनीतिलाई चिर्नका लागि एलाईन्स गठन गर्नुपरेको एलाईन्सका पदाधिकारीहरु बताउँदैं आएका छन् ।
एलाईन्स विशुद्व प्रजातान्त्रिक विचारधारा राख्ने सहकारीकर्मीको संगठन हो । एलाईन्सले काठमाडौं जिल्ला संघबाहेक राष्ट्रिय सहकारी संघ, नेपाल बचत तथा ऋण सहकारी केन्द्रिय संघ (नेफ्स्कुन) एंव राष्ट्रिय सहकारी बैंकमा समेत उपस्थिती जनाइसकेको छ तर देशभर एलाईन्सको बलियो नेटवर्क स्थापित भईनसकेले ती निकायमा उसले सम्मानजनक सिट ल्याउन भने सकेन ।
एलाईन्सले काठमाडौं जिल्लामा १० वटा क्षेत्रिय कमिटीसमेत गठन गरेको छ । एलाईन्सका केन्द्रिय सचिव चन्द्रप्रसाद ढकालले हालसम्म ३२ जिल्लामा एलाईन्सको संगठन बिस्तार भइसकेको बताउनुभयो । त्यसबाहेक सम्पर्क समिति र तदर्थ समिति गरी थप ९ जिल्लामा पनि एलाईन्स पुगेको छ ।
एलाईन्सका सचिव ढकालले एलाईन्स सम्बद्व धेरै साथीहरु काठमाडौं जिल्ला संघको सदस्य एंव उम्मेदवारसमेत रहेको बताउनुभयो । ‘यसलाई कब्जा भन्न मिल्दैन्, हामी सहकारीमा राजनीति चाहदैनौं ।’ यद्यपी, सहकारीमा अर्को पक्षको हालीमुहाली भएकाले त्यसलाई काउन्टर दिन एलाईन्स गठन गरी गतिविधि अगाडि बढाउनुपरेको हो ।’ उहाँले भन्नुभयो ।
काठमाडौं जिल्ला संघमा एलाईन्स सम्बद्व अध्यक्षका दाबेदारहरु धेरै छन् । वर्तमान उपाध्यक्ष गोविन्द प्रसाद शर्मा, महासचिव सीताराम काफ्ले एंव एलाईन्स काठमाडौंका संयोजक केदार मानन्धर संघको नयाँ नेतृत्वको महत्वकांक्षी हुनुहुन्छ । एलाईन्सका सचिव एंव जिल्ला संघ काठमाडौंका महासचिव सिताराम काफ्लेले १६ वर्षअघि एक मतले अध्यक्षमा हारेकोले अरुमा दावी नहुने बताउनुभयो ।
एलाईन्सबाट सर्वसम्मत उम्मेदवार छनौट गरिनेछ, त्यसमा व्यक्तिगतरुपमा मेरो मरिहत्ते छै्रन् तर नेतृत्व हस्तान्तरण हुनुपर्छ भन्ने मेरो मान्यता हो’ उहाँले भन्नुभयो । यद्यपी, संगठनको विपरित जान नसकिने उहाँको भनाई थियो ।
त्यस्तै वामपन्थी समूहबाट वर्तमान अध्यक्ष केबी उप्रेती, कोषाध्यक्ष परितोष पौड्याल नयाँ नेतृत्वमा आउन सक्ने संभावना रहेको बताइन्छ । उप्रेती र पौड्याल सहकारीका अन्य निकायमा पनि रहेकाले टेकप्रसाद चौलागाई नयाँ नेतृत्वमा आउन सक्ने बताइन्छ ।
संघका कोषाध्यक्ष परितोष पौड्यालले विकल्प नभए आफूहरु नेतृत्व गर्न पछि नपर्ने दाबी गर्नुभयो । पौडयालले सहकारीमा एलाईन्सको नाममा राजनीति हुनु उचित नभएको बताउनुभयो ।
काठमाडौं जिल्ला संघमा हालसम्म १ हजार ६ सय ९८ सदस्य छन् । मंसिर १४ गतेसम्म सदस्यता आह्वान गरिएकाले करिब २ हजारसम्म सदस्य पुग्नसक्ने अनुमान छ । डिभिजन सहकारी कार्यालय काठमाडौंका अनुसार काठमाडौंैमा ४ हजार भन्दा बढी सहकारी संस्था दर्ता भएका छन् ।
क्षेत्र नम्बर ४ का संयोजक विपिन शर्माले एलाईन्स राजनीति गर्न नभई सहकारीमा भइरहेको राजनीति रोक्नका लागि भएको बताउनुभयो । ‘सहकारीलाई व्यवसायीकरण गर्ने उद्देश्य हो,  सहकारी राजनीति भन्दा बाहिर हुनुपर्छ’ उहाँले भन्नुभयो ।

यस्तो छ एलाईन्सको काठमाडौं १० क्षेत्र नम्बर

क्षेत्र नम्बर        संयोजक
क्षेत्र नम्बर १    सुरज लामिछाने
क्षेत्र नम्बर २    शिवहरी पौडेल
क्षेत्र नम्बर ३    गोविन्द काफ्ले
क्षेत्र नम्बर ४    विपिन शर्मा
क्षेत्र नम्बर ५    निरञ्जन सेढाई

क्षेत्र नम्बर ६    मनोज भण्डारी

क्षेत्र नम्बर ७    कमलराज अधिकारी
क्षेत्र नम्बर ८    अमरावती महर्जन
क्षेत्र नम्बर ९    कुबेर खड्का
क्षेत्र नम्बर १०   राममान सिंह


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

हाम्रो चित्रवन साकोसको २७औं बार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
पिपलबोट साकोसको २०औं वार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
सगुन साकोसको २३औं वार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
म्याग्दीको भूतपूर्व सैनिक साकोस प्रोबेसन कार्यक्रममा आबद्ध