साकोस समिट तयारी पूरा, सहकारीले अर्थतन्त्रमा मार्गदर्शन दिने अपेक्षा


काठमाडौं, माघ २१ । नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रिय सहकारी संघ(नेफ्स्कुन)को आयोजनमा शुक्रबारदेखि दोस्रो साकोस समिट हुने भएको छ । समिटको तयारी पूरा भएको नेफ्स्कुनले जानकारी दिएको छ ।
शुक्रबारदेखि शुरु हुने समिटको उद्घाटन उपप्रधान एवम् गृहमन्त्री बामदेव गौतमको प्रमुख आतिथ्यमा हुने भएको छ । समिटिको मूल नारा “एकीकृत साकोस प्रणालीः आज र पछि पनि” रहेको छ ।
देशभर अहिले ३१ हजार भन्दा बढी सहकारीहरुमा करीव ५० लाख नागरिकहरुबीच दुई सय अर्बभन्दा बढी वित्तिय कारोवार भइरहेको छ । यसले कुल ग्राहस्थ उत्पादनमा साढे तीन र वित्तिय क्षेत्रमा २० प्रतिशत योगदान दिएको छ । त्यस्तै सहकारीमार्फत ५४ हजारले प्रत्यक्ष र ७ लाखले अप्रत्यक्ष रोजगारी पाइरहेका छन् ।
नेफ्स्कुनका अध्यक्ष ऋषिराज घिमिरेले नेपाली सहकारी अर्थतन्त्रको एक सम्वाहक हुने बताउबनबुभयो । यसले आर्थिक, सामाजिक र सांस्कृतिक रुपान्तरण र बहुआयामिक समावेशीकरणको आधारको रुपमा महत्वपूर्ण टेवा पु¥याउने भएकाले समग्र अर्थतन्त्रमा सहकारीले लिड गर्न सक्ने बताउनुभयो । साकोस समिटले सहकारीको विकास र सक्षमताका लागि महत्वपूर्ण सन्देश दिने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो ।
दर्ता तथा सञ्चालनमा रहेका सहकारीमध्ये ५० प्रतिशत भन्दा बढी सहकारी बचत तथा ऋणको कारोबारमा केन्द्रित छन् । बचत सहकारीमा लागेका सदस्यहरु उत्पादनमूलक एंव व्यापारिक क्षेत्रमा क्रियाशील रहेको नेफ्स्कुनका महासचिव परितोष् पौड्यालले बताउनुभयो । सहकारी क्षेत्रको प्रभाव र महत्व नेपालमा मात्रै नभएर विश्व समुदायमै दीगो र आत्मनिर्भर समाज निर्माणको एक सशक्त आयामको रुपमा स्थापित भएको उहाँको भनाई थियो ।

समिटले बचत तथा ऋण सहकारीको प्रभावकारी नियमन, सुशासन र व्यवस्थापनका लागि छुट्टै बचत तथा ऋण सहकारी ऐनलगायत प्रभावकारी कानून तथा नियमहरुको तर्जुमा सघाउ पु¥याउन, सहकारी क्षेत्रलाई स्वशासित सुशासित, अनुशासित, मर्यादित र व्यापक बनाउनका लागि संस्थागत तथा वित्तिय विधि, प्रविधि र उत्तम अभ्यासहरुको अनुशरण र स्थानीयकरण गर्न थप सघाउ पुग्ने नेफ्स्कुनका सञ्चालक एंव सूचना तथा संचार संयोजक कृष्ण पौडेलले बताउनुभयो ।

सहकारीहरुको बढदो संख्या, अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा, व्याजदर लगायत विभिन्न क्षेत्रमा अनेकरुपता र सर्वसाधारणको शेयर तथा बचतको सुरक्षणका लागि सहकारीहरुवीच नीतिगत केन्द्रीयता र सञ्चालन स्वायत्तताको अवधारणासहित साकोस एकीकृत प्रणाली र सोही अनुरुपका नीति, विधि र अभ्यासहरु लागु गर्ने तयारीमा नेफ्स्कुन क्रियाशील रहेको र समिटले यस्ता क्रियाकलापमा थप टेवा दिने बताउनुभयो ।
दुई दिन हुने समिटमा विभिन्न चरण र समूहमा छलफलमा हुने छ । नेपालको साकोस अभियान, एकीकृत साकोस प्रणाली र आगामी रुपरेखा, साकोसको संस्थागत विकासः स्तरीकरण र गुणस्तरीय सुनिश्चितता, समुदायको आर्थिक उन्नतिमा साकोसमार्फत वित्तिय समावेशीकरण र युवा महिला सशक्तीकरणका मुद्धाहरु, साकोसमा सुशासन र आन्तरिक नियन्त्रण प्रणाली, साकोस एकीकरणः सम्भावनाहरु र अभियानको आवश्यकता महशुस विषयमा छलफल हुने छ । त्यस्तै समुदायको विद्युतीय वित्तिय पहुंच अभिवृद्धिमा प्रविधिको विकास र अवलम्वन, बचत तथा ऋण सहकारीमा नेटवर्क व्यवस्थापन, वित्तिय साक्षरता वित्तिय पहुंचको लागि औजार, कृषिवित्त र उद्यमशिलताः साकोसहरुमा सम्भावना विषयक कार्यपत्रहरु प्रस्तुतीकरण रहने छन् ।
समिटले प्रतिवद्धता र मांगसहितको साझा घोषणापत्र जारी गर्नेछ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न