उद्यमी बन्दै सहकारीकर्मी


जुटपानी, फागुन ३ । सहकारी संस्थामा लागेपछि जुटपानीका स्थानीयवासीहरु आर्थिक रुपले सम्पन्न भएका छन् । सहकारीबाट सस्तो ब्याजमा ऋण लिएर व्यवसाय गर्न थालेपछि उनीहरुको जीवनमा रुपान्तरण आएको हो ।
सहकारीमा लागेका अधिकांश स्थानीयवासहीरु कुनै न कुनै उद्यमशीलका काम गर्र्दै आएका छन् । जुटपानी गाविसको खोलेसिमल बजारमा रहेको सुरक्षित बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाले चारवटा गाविसका बासिन्दाहरुलाई उद्यमी बनाएपछि खुसी देखिएका छन् । उनीहरुले ऋण लिएर उद्योग, व्यवसाय तथा आयआर्जनका कामहरु गर्र्दै आएका छन् ।
साविक पिठुवा, चैनपुर र जुटपानी, पदमपुर गाविसका बासिन्दालाई सहकारीले उद्यमी बनाउने गरी ऋण लगानी गरेको छ । संस्थाका सबै शेयर सदस्यहरुलाई आयआर्जन गरी जीवनयापनलाई सहज बनाउन उद्यमी बनाउने योजना रहेको संस्थाका अध्यक्ष द्रोर्णप्रसाद लामिछानेले बताउनुभयो ।
सहकारीका शेयर सदस्यहरु ऋण लिएर मझौला उद्योग, व्यापार, व्यवसाय तथा पशुुपालन व्यवसाय सञ्चालन गरेको अध्यक्ष लामिछानेले बताउनुभयो । सहकारीमा आवद्ध सबैलाई उद्यमी बनाउने योजना रहेको र कम व्याजमा ऋण लगानी गर्ने गरेको उहाँले बताउनुभयो ।
कुनै बेला आर्थिक अभाव भएर बिहान बेलुका हातमुख जोर्न समस्या हुने गरेका ग्रामीण भेगका गाउँलेले थोरैथोरै रकम सहकारीमा जम्मा गरी त्यहीबाट ऋण लिएर व्यवसाय गरी जीवनयापनलाई सहजसमेत बनाएका छन् । सहकारीका कारण गाउँका बेरोजगार युवाले व्यवसाय सञ्चालन गरी रोजगार बनेका छन् । संस्थाले धनाड्यलाई भन्दा पनि विपन्न परिवारमा ऋण लगानी गरी उनीहरुलाई व्यापार, व्यवसाय तथा कृषि उत्पादनमा क्रियाशील गराइ जीविकोपार्जन सहज बनाइएको हो ।
सक्नेले व्यापार व्यवसाय गरेका छन् भने नसक्नेले तरकारी खेती, गाईपालन तथा बंगुरपालन व्यवसाय गरिरहेको अध्यक्ष लामिछाने जानकारी दिनुभयो । सहकारीबाट शेयर सदस्यहरुले २० हजारदेखि २० लाखसम्म ऋण लिएर व्यवसाय सञ्चालन गरेका छन् । सहकारीले ऋण लगानी गरेपछि गाउँगाउँमा पसल, उद्योग र पशुपालन फस्टाएको छ । जुटपानी–६ खोलेसिमल बजारमा सहकारी संस्थाबाटै २० लाख ऋण लिएर शेयर सदस्य ज्ञानबहादुर थापाले फर्निचर उद्योग सञ्चालन गरेका छन् ।
सहकारीबाट २० लाख ऋण लिएर ठूला उद्योग र व्यवसाय सञ्चालन गर्ने व्यक्ति २५ जना रहेका छन् । २५ जनामध्ये फर्निचर व्यवसायी थापा सफल व्यवसायी हुन् । उहीहरुले फर्निचर व्यवसायबाटै राम्रो आन्दानी गर्न थालेका छन् । आम्दानी राम्रो छ, उहाँले भन्नुभयो– ६ महिना राम्रो कमाइ हुन्छ । चार वर्ष अघिबाट व्यवसाय सुरू गरेको भए पनि सहकारीबाट ऋण लिएर स्तरवृद्धि गरेपछि व्यवसाय फष्टाएको उहाँले बताउनुभयो ।
२०६४ सालमा स्थापना भएको सो संस्थाले शेयर सदस्यहरुलाई अहिलेसम्म ११ करोड ऋण लगानी गरेको संस्थाका उपाध्यक्ष सितलकाजी श्रेष्ठले बताउनुभयो। सहकारीले आर्थिक वर्ष २०७०/७१ मा ७५ लाख खुद नाफा गरेको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक