सहकारीले महिलालाई समाजिक नेतृत्वमा ः सहकारीकर्मीहरु


उदय बोहरा
दाङ, १९ फागुन । अहिले धेरै सहकारी संस्थाहरुमा महिलाहरु संलग्न रहेको र उनीहरुलाई सहकारीले समाजमा सशक्तिकरण गर्न सहयोग गरेको सहकारीकर्मीहरुले बताएका छन् ।
१०५ औँ अन्तर्राष्ट्रिय महिला दिवसको अबसरमा मंगलवार दाङको घोराहीमा आयोजित ‘महिला शसक्तिकरणमा सहकारीको भुमिका’ विषयक अन्तत्र्रिmयामा बोल्ने सहकारीकर्मीहरुले सहकारीमा आबद्ध महिलाहरुले सहकारीमा आवद्ध भएपछि सामाजिक नेतृत्वमा पुग्न सफल भएको बताए । महिला बिकास कार्यालय दाङको आयोजनामा भएको कार्यक्रममा उनीहरुले महिलाहरुले घरभित्रको सिमिततालाई अन्त्य गर्दै आर्थिकरुपमा सक्षम र सामाजिक नेतृत्वमा पुगेको बताएका हुन् । कार्यक्रममा गढिटाकुरा महिला बचत ऋण सहकारी संस्था हापुरका अध्यक्ष रुक्मीणा न्यौपानेले सहकारीमा आबद्ध भएपछि पैसा बचत गर्ने वानीको बिकास भएको र सामाजिक संघसंस्थाहरुको नेतृत्वमा पुग्न सकेको बताउनुभयो । बचतले महिलाहरुलाई आत्मनिर्भर बनाएको भन्दै न्यौपानले पछिल्लो समयमा महिलाहरु सहकारीमा थप आकर्षित बन्दै गएको पनि बताउनुभयो । जानकी महिला बचत ऋण सहकारी संस्था राजपुरकी अध्यक्ष धनपति यादबले सहकारीले बचत, ऋण प्रबाह, वाल अधिकार, मदिरा नियन्त्रण, साक्षरता कक्षा, लैङगिक समानताका क्षेत्रमा काम गरिरहेको जानकारी दिनुभयो ।
महिला तथा बालबालिका कार्यालयले प्रत्येक गाबिसमा गठन गरेका महिला सहकारीहरुले हिंसा प्रभावित महिलाहरुलाई न्याय दिन पनि अग्रसर बन्दै गएको यादबले बताउनुभयो । कार्यक्रममा एक दर्जन सहकारी संस्थाका प्रतिनिधिहरुले सहकारी मार्फत आर्थीक बिकास सँगै सामाजिक नेतृत्वमा पहुँच बढाएको बताएका थिए । कार्यक्रममा बोल्ने केही सहकारीकर्मी महिलाहरुले महिला माथीको हिंसालाई आर्थीक लेनदेनमा मिलापत्र गर्ने गरिएको भन्दै आपत्ति जनाएका थिए । कार्यक्रममा बोल्ने विभिन्न सरकारी कार्यालयका प्रतिनिधिहरुले सहकारीले महिलाहरुमा धेरै परिबर्तन ल्याएको भन्दै ज्ञान, सिप र लगानीमा सरकारले थप सहयोग गर्नुपर्ने बताएका छन् ।
प्रमुख जिल्ला अधिकारी परशुराम अर्यालको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा अन्तराष्ट्रिय महिला दिवस र सहकारीमा महिलाहरुको आबद्धताका बिषयमा महिला विकास अधिकृत बिना श्रेष्ठले जानकारी गराउनुभएको थियो । कार्यक्रमको सहजिकरण कार्यालयकी मोती बिश्वकर्माले गर्नुभएको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

हाम्रो चित्रवन साकोसको २७औं बार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
पिपलबोट साकोसको २०औं वार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
सगुन साकोसको २३औं वार्षिक साधारणसभा सम्पन्न
म्याग्दीको भूतपूर्व सैनिक साकोस प्रोबेसन कार्यक्रममा आबद्ध