‘बजेट विनियोजन गर्न नसकेकाले सबल खम्बा हुन सकेन’(भिडियो सहित)


IMG_3625 काठमाडौं, चैत्र ६ । सभासद् ओमदेवी मल्लले सहकारीको विकासका लागि राज्यले बजेट विनियोजनमा कन्जुस्याई गरेको बताउनुभएको छ ।
सूचना चौतारी सञ्चार सहकारीको आयोजनामा सहकारी डबलीको १२ औं श्रंखलामा भएको ‘संघको नेतृत्वमा महिलाहरुको चुनौती र अवसर’ विषय अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै सहकारीमा ० दशमल २३ प्रतिशत पनि बजेट विनियोजन गर्न नसकेकाले सहकारी सक्षम खम्बाको रुपमा स्थापित हुन नसकेको बताउनुभयो ।IMG_3618
सहकारी क्षेत्रमा महिला नेतृत्वमा आउनका लागि महिला जागरुक र सक्षम हुन आवश्यक भएको चर्चा गर्दै राष्ट्रिय सहकारी संघका उपाध्यक्षसमेत रहनुभएका मल्लले भन्नुभयो–‘महिला नेतृत्वमा आउन शिक्षा र तालिम आवश्यक छ ।’
सहकारीका संघहरुमा महिला ४० प्रतिशत नेतृत्वतहमा लैजाने प्रावधान भएपनि कार्यान्वयन हुन नसकेको दुःख व्यक्त गर्नुभयो । राष्ट्रिय सहकारी नीति महिलामैत्री भएपनि कार्यान्वयनमा चुनौती भएकाले महिला नेतृत्वमा आउन अझै केही समय लाग्ने बताउनुभयो । महिला नेतृत्व गर्न सक्षम भएपनि सेल्फ कन्डिडेन्ट विकास हुन नसकेकाले सहकारीका संघमा महिला थोरै मात्र नेतृत्वतहमा पुगेको बताउनुभयो ।IMG_3614
राष्ट्रिय सहकारी बैंककी सञ्चालक सरिता भट्टराई तिमिल्सिनाले महिला आर्थिक क्षेत्रमा संवेदनशील हुने भएकाले नेतृत्वतहमा पनि महिला आउन जरुरी रहेको बताउनुभयो । उहाँले बैंकमा महिला कोटा स्थापना गर्नका लागि पहल गर्ने समेत बनाउनुभयो । ‘जेन्डर ब्यालेन्स गरेर अघि जान आवश्यक छ, छुट्टै महिला संघ खोल्नु उचित होइन’ उहाँले भन्नुभयो । उहाँले संघको नेतृत्वमा २७ प्रतिशत पुगेको बताउनुभयो ।IMG_3609
काठमाडौं जिल्ला सहकारी संघका सञ्चालक अमरावती महर्जनले महिलाको नेतृत्व विकासका लागि संघले महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गर्ने बताउनुभयो । पुरुषले महिलालाई अवसर दिन नचाहने गरेको बताउनुभयो । ‘हामी सक्षम छौं भन्ने देखाउनुपर्छ, त्यसका लागि महिला क्रियाशील हुन जरुरी छ’ यउहाँले भन्नुभयो ।IMG_3607
ललितपुर जिल्ला बचत संघका लेखा समिति सदस्य ससी खड्काले महिलालाई घरपरिवारबाटै चुनौति बढ्दै जाने गरेको बताउनुभयो । उहाँले आफ्नो प्रारम्भीक सहकारीमा पुरुष सदस्य रहेपनि नेतृत्वतहमा महिला मात्र रहेको बताउनुभयो ।

IMG_3624

भिडियो हेर्नुहोस् (भाग–१) 

भिडियो हेर्नुहोस्  (भाग–२)

 


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

इन्द्रस्थानको सातौँ वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न
बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर