रुकुमका गाउँहरु उज्यालिदैं


-धनवीर दाहाल-

रुकुम वैसाख १ । देश लोडसेडिङको मारमा परिरहेको बेला रुकुमका गाबिसहरु भने धमाधम अँध्यारोमुक्त गाबिस घोषणा हुन थालेका छन् । रुकुमलाई अँध्यारोमुक्त जिल्ला घोषणा गर्ने अभियान अन्र्तगत हाल सम्म दुई वटा गाविस अँध्यारोमुक्त गाबिस घोषणा भएका छन् भने अव एक महिना भित्र ३ वटा गाबिस घोषणाको तयारीमा रहेका छन् । रुकुम उज्यालो कार्यक्रम अन्र्तगत जिल्लाको चौखावाङ्ग गाविसलाई अध्याँरोमुक्त गाविस घोषणा गरिएको छ ।
गाविसमा ३ वटा लघु जलविद्युत आयोजनाको उद्घाटन पछि चौखावाङ्ग गाविसलाई जिल्लाको दोश्रो अध्याँरोमुक्त गाविस घोषणा गरिएको हो । भेरीखोला लघु जलविद्युत आयोजना, चुनखोला १ लघु जलविद्युत आयोजना र चुनखोला २ लघु जलविद्युत आयोजना गरी चौखावाङ्ग गाविसमा ७४ किलोवाट क्षमताको विद्युत उत्पादन भएको छ । ३ वटा लघु जलविद्युत आयोजनाबाट गाविसका सवै घरधुरीमा विजुली वलेको छ । निर्माण कार्य सम्पन्न भएका ३ वटै आयोजनाको उद्घाटन गरिएपछि औपचारिक रुपमा चौखावाङ्गलाई अध्याँरोमुक्त भएको घोषणा गरिएको हो । घोषणा कार्यक्रमलाई सम्वोधन गर्दै प्रमुख अतिथि रुकुम क्षेत्र नं. २ का सभासद् तथा व्यवस्थापिका संसद् सार्वजनिक लेखा समितिका सभापति जनार्दन शर्मा प्रभाकरले रुकुम उज्यालो कार्यक्रमले लक्ष्य हासिल गर्दै गएको वताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो–“जिल्लाका सवै गाउँ वस्तीलाई नै अध्याँरोबाट मुक्त गराउने अभियानमा स्थानीयको उत्साहपुर्ण सहभागिता छ ।” सवैको साथ र सहयोगबाट उज्यालो कार्यक्रमले पुर्णता पाउँदै गएको सभासद् शर्माको भनाई छ ।
अध्याँरोमुक्त घोषणा गर्ने अभियानलाई प्रचारात्मक मात्र नभई वास्तविकता दिनुपर्नेमा उहाँले जोड दिनुभयो । जनयुद्धको बेलामा समेत अग्रणी भुमिका खेलेको चौखावाङ्गले अहिले विकासको काममा समेत नेतृृत्व गरिरहेको भन्दै सभासद् शर्माले खुसी व्यक्त गर्नुभयो । उहाँले जिल्लाका सवै गाविसलाई सडक संजालमा जोड्ने प्रयास जारी रहेको समेत जानकारी दिनुभयो । सरकारले समानुपातिक वजेट वितरण नगरेको कारण दुर्गमका जिल्लामा सोचे अनुसारको विकास हुन नसकेको भन्दै उहाँले भन्नुभयो– सरकारले समानुपातिक वजेट वितरण नगर्दा समस्या भएको छ तर हामीले जिल्लाको विकासका लागी संघर्ष जारी राखेका छौं । एकीकृत नेकपा माओवादीका नेता समेत रहनुभएका शर्माले अहिले आफ्नो पार्टी युद्ध नभई देशको संवृद्धि र सवैको प्रतिनिधित्व हुने संविधान चाहेको वताउनुभयो । कार्यक्रममा विषेश अतिथि क्षेत्र नं. १ का सभासद् गणेशमान पुनले अध्याँरोमुक्त घोषणा कार्यक्रमले सवैमा उत्साह वढाएको भन्दै दिगोपनमा ध्यान दिनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । वदलिएको परिवेशमा विद्युतले आर्थिक संवृद्धिको ढोका खोल्ने सभासद् पुनको भनाई रहेको छ । विकासमा सवैको ऐक्यवद्धता आवश्यक रहेको वताउँदै उहाँले मुसिकोट चुन्वाङ्ग कृषि सडक खण्डलाई यसै आर्थिक वर्षमा सम्पन्न गर्ने गरी पहल भइरहेको जानकारी दिनुभयो । यस अघि रुकुमको स्यालापाखा गाबिसलाई जिल्लाको पहिलो अध्यारोमुक्त गाबिस घोषणा गत फाल्गुनमा गरिएको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

प्रोबेसन कार्यक्रम अन्तर्गत गौरीशंकर क्लष्टरमा आबद्ध साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
कैलालीको बर्दगोरियामा सहकारी व्यवस्थापन तालिम सञ्चालन
नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान