७० प्रतिशत सहकारी सफल, अधिकांशले तरकारी र बिउबिजनको काम गर्दै


काठमाडौं, वैशाख ८ । कृषिक्षेत्रमा लामोसमयदेखि काम गर्दै आएको सिप्रेडले सहयोग गरेका अधिकांश सहकारीहरु सफल देखिएका छन् । सिप्रेडले कृषिको काम गर्ने सहकारीलाई विभिन्न सहयोग गर्दै आएको छ ।
सिप्रेडका अनुसार उसले सहयोग गरेका करिब ७० प्रतिशत बढी सहकारी सक्षम दरिएका छन् । बाँकी ३० प्रतिशत सहकारी पनि सक्षमताको बाटोमा लम्किएको बताइएको छ । सिप्रेडेले पाँच सय ५८ सहकारीलाई सहयोग गर्र्दै आएको छ । २५ वर्षदेखि कृषि क्षेत्रमा काम गर्दै आएको सिप्रेडले किसानलाई क्रियाशील बनाएर सहकारीमार्फत कृषि उत्पादनमा व्यवसायीकरण गर्र्दै आएको हो ।
सिप्रेडले ४७ बहुउद्देश्यीय सहकारी, ८७ बहुउद्देश्यीय सहकारी, ९३ उपभोक्ता सहकारी, १ सय १५ बचत तथा ऋण सहकारी, र तरकारी तथा फलफूल सहकारी केन्द्रिय संघलाई विभिन्न सहयोग गर्दै आएको राष्ट्रिय योजन आयोगका पूर्व सदस्य तथा कृषिविज्ञ डा हरिकृष्ण उपाध्यायले बताउनुभयो । ‘हाम्रो सक्रियाताले गठन भएका सहकारीले अहिले राम्रो आम्दानी गरिरहेका छन्’ उहाँले भन्नुभयो ।
सिप्रेडले सहकारीलाई विभिन्न किसिमका तालिम दिनुका साथै प्राविधिक तथा आर्थिक सहयोग समेत गर्दै आएको छ । कृषक, समूह बनाई सहकारीमा रुपान्तरण गरेर उसले अधिकांश कृषकलाई व्यवसायीक बनाउन लागिपरेको उपाध्यायले बताउनुभयो ।

कृषि उपभोक्ता डबलीमा आयोजित कार्यक्रममा उहाँले अहिलेसम्म २ लाख ६५ हजार किसान परिवारलाई व्यवसायिक कृषिमा आबद्व गराईसकेको जानकारी दिनुभयो । त्यस्तै सिप्रेड ५६ जिल्लामा कषिका विभिन्न कार्यक्रम लिएर गएको छ ।
अहिलेसम्म ५५८ सहकारी, १४ हजार कृषक समूह, १० वटा लघु जलविद्युत, ७२ हजार साना सिंचाइ गरी विभिन्न उत्पादनमूलक संस्था खडा गरिसकेको सिप्रेडका कार्यकारी निर्देशक भरतप्रसाद उपाध्यायले बताउनुभयो ।
रुखो र उपयोगविहीन देखिने रोड करिडोरमा तरकारी खेती गराइ कृषिको व्यवसायिकीकरणमा सिप्रेडले मार्गनिर्देश गरेको छ । मौसममा निर्भर खेती पद्धतिसँगै बेमौसमी तरकारी खेती गराइ किसानलाई दिगो आम्दानी गर्न सक्ने तरिका पनि यसले सिकाएको छ । करोडौं रुपैंयाँ बीऊ आयातमा खर्च हुने अवस्थालाई घटाएको छ । किसानलाई आफ्नै खेतबारीमा बीऊ उत्पादन गर्न सिकाएको छ । आफ्नै घर, आँगनमा तरकारी, फलफूल फलाउने सीप पनि दिएको छ । माछा र बंगुर पालेर पनि मनग्ये आम्दानी लिन सकिने ज्ञान पनि प्रसार गरेको छ ।
नेपाली किसानको आर्थिक हैसियत उकास्न नगदेवालीको विकल्प नभएको डा. उपाध्यायको ठहर छ । ‘एक रोपनी जमीनमा ५ हजारको धान पनि फल्दैन, तर २० हजारको तरकारी फलाउन सकिन्छ ’ उहाँले भन्नुभयो ।‘तरकारी निर्यात गरेर पनि मज्जाले कमाउन सकिन्छ ।’
सिप्रेडका बागवानी विज्ञ इन्द्रराज पाण्डे किसानको मौलिक सीप र आकांक्षालाई परिष्कार गर्दै उत्पादन योजना बनाउँदा नतिजा राम्रो आएको बताउनुहुन्छ । ‘हामीले एकतर्फी योजना बनाउनु हुँदैन, उहाँले भन्नुभयो । किसान पनि विद्धान छन् । अनुभवले खारिएका छन् ।’
नेपालमा बेमौसमी तरकारी खेतीको सूत्रधार सिप्रेडले अहिले देशका २७ जिल्लामा तरकारी, फलफूल, माछा, पशुपालन लगायतको क्षेत्रमा किसानलाई सीप हस्तान्तरण गरिरहेको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक