सदस्यकेन्द्रित योजना तथा कार्यक्रम ल्याएका छौं


जमुना आचार्य
अध्यक्ष ः– दिदीबहिनी बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लि. म्याग्दी
१) दिदीबहिनी सहकारीले अहिले के गर्दै आएको छ  ?
बचत तथा ऋणको कारेवारको साथसाथै अन्य सदस्य केन्द्रित एवं सामाजिक सरोकारका कार्यक्रमहरु सञ्चालनमा छन ।  खासगरी कृषि एवं व्यापारमा सुलभ कर्जा परिचाल गर्नुका साथै उच्चतम प्रतिफल दिने खालका बचत योजना सञ्चालन गरेका छौं । दिदीबहिनी सुनौलो, पेन्सन, लखपती कार्यक्रममार्फत सदस्यको सेवामा तल्लिन छौं । त्यस्तै आगामी दिनमा दम्पत्ति सम्मान, सुुत्केरी कोसेली, सदस्य संरक्षण, एकल महिला प्रोत्साहन, सीपमुलक एवं सहकारी सम्बन्धी तालिमहरुको आयोजना गर्ने तयारीमा छां ।
त्यस्तै सामाजिक सरोकारका कार्यक्रमहरु पनि हामीले गर्र्दै आएका छौं । ) मुष्ठिदान कार्यक्रमअन्र्तगत २०७० माघ २३ गते ज्ञानोदय माध्यामिक विद्यालय मौवाफाट म्याग्दीमा २१ पाथी चामल, ७ केजी दाल, ६ केजी चिनी, ६ केजी नुन, १ केजी चियापट्टी, २०७० फागुन ११ गते गलेश्वर बृद्धाआश्रम घतान ६ गलेश्वरमा ४२ पाथी ४ माना चामल, १० लिटर तेल, १० केजी चिनी, १० केजी नुन, १.५ के.जी चियापट्टी, १५ के.जी आलु, १० केजी दाल, २ पाथी गहँुको पिठो वितरण गरेका थियौं ।

२) यस संस्थामा लागेपछि यहाँका महिलाहरुमा के परिवर्तन आएको पाउनुभएको छ ?
संस्था दर्ता भएपश्चात सर्वप्रथमतः बचत गर्ने बानीको विकास भएको छ । त्यस्तै महिलाबहरुमा व्यवसायीक दक्षतामा बृद्धि हुनुका साथै नेतृत्व एंव व्यक्तित्वको विकास भएको छ । त्यस्तै सहकारीका कारण निर्णय क्षमतामा बृद्धि, आर्थिक निर्भतामा कमी, सीपको विकास, आत्मबलमा बृद्धि, फजुल खर्चमा कम गर्ने बानीमा विकास भएको छ ।
३ यस संस्थाले सदस्यलाई कसरी सेवा दिइरहेको छ ?
हामीले दिगो प्रतिफल दिने विभिन्न खाले सेवा दिइरहेका छौं । आर्थिक (बचत) योजना (दिदीबहिनी सुनौलो,पेन्सन,लखपती) लगायतबाट महिलाहरु लाभान्वित हुनुभएको छ । त्यस्तै कृषि एवं व्यापार व्यवसाय केन्द्रित सुलभ कर्जा योजनाहरु परिचालित छन् । सदस्य केन्द्रित सामाजिक उत्तरदायित्वका योजानहरु सञ्चालित (दम्पत्ति सम्मान, सुत्केरी कोसेली ,सदस्य संरक्षण, एकल महिला प्रोत्साहन) कार्यक्रममार्फत पनि दिइरहेका छौं ।
४ ग्रामीण भेगमा सञ्चालित सहकारीको विकासका लागि राज्यको भूमिका कस्तो हुनुपर्छ ?
खासगरी राज्यले जनचेतना,सीप.,व्यवसाय मुखी तालिमहरु सञ्चालन गर्न आवश्यक छ । त्यस्तै सहकारीलाई प्राविधिक सहयोग ( सफ्टवयर, सहकारी एवं लेखा व्यवस्था तालिम, कार्यालय व्यवस्थापन), सुलभ कर्जा एवं अनुदानका कार्यक्रमहरु सञ्चालन गर्न सके सहकारी सक्षम हुन सहयोग पुग्छ । त्यस्तै अनुगमन÷ मूल्या¨कन, राम्रा काम गर्नेलाई प्रोत्साहन एवं पुरस्कार र गलत गर्नेलाई सजाय दिन सके सहकारी वास्तवमा अघि बढ्न अझ प्रेरणा मिल्ने थियो ।
५अधिकांश सहकारी बचत केन्द्रित छन्, यस संस्थाको प्राथमिकताचाँही के हो ?
यस संस्थाको प्राथमिकतामा बचत तथा ऋणको साथसाथै सदस्यको आर्थिक एवं सामाजिक सशक्तिकरण र सामाजिक सहभागिता हो । हाम्रा अधिकांश सदस्य कृषि उत्पादनमा लाग्नुभएको छ । हामीले उहाँहरुलाई सस्तो ब्याजदरमा ऋण दिने गरेका छौं ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न