उदयदेव सहकारीद्वारा १० हजार बढी महिलालाई बिना धितो ऋण


कञ्चनपुर, बैशाख ११ । उदयदेव बहुद्देश्यीय सहकारी संस्थाले ६ वर्षको अवधिमा १० हजार महिलालाई बिनाधितो ऋण उपलब्ध गराएको छ । महिलाहरुलाई आर्थिक सक्षमता बनाउने उद्देश्यले उक्त सहकारीले महिलालाई बिना धितो भएपनि ऋण दिने गरेको हो ।
उक्त सहकारीबाट ऋण लिएर महिलाहरुले आयआर्जनका कार्यक्रम गरिरहेका छन् । अधिकांश महिलाहरु कृषि काममा संलग्न छन् । सहकारीबाट बिनाधितो ऋण लिएर उद्यमी बनेका न्यून आयस्तर भएका महिला अहिले पनि आयआर्जनका कार्यमा संलग्न हुन् ।
ग्रामीण लघुवित्त विकास केन्द्रको सहयोगमा कञ्चनपुरमा सञ्चालित लघुवित्त कार्यक्रम प्रभावकारी भइरहेको उदयदेवका प्रबन्ध सञ्चालक गणेशबहादुर चन्दले बताउनुभयो । चन्दका अनुसार ६ वर्षको अवधिमा ५३ करोड ५२ लाख १५ हजार ९ सय २० रुपैयाँ ऋण लगानी भएकोमा ४० करोड २ लाख ५८ हजार २ सय ४१ रुपैयाँ असुली भइसकेको छ । ‘सहकारीबाट हाल १३ करोड ४९ लाख ५७ हजार ६ सय ७९ रुपैयाँ लगानीकै अवस्थामा छ,” उहाँले भन्नुभयो, । ऋण पाएपछि किसानहरु खुसी हुदैँ आर्थिक उपार्जन गर्न थालेका छन् ।
सहकारीले लघुवित्त कार्यक्रमअन्तर्गत न्यून आयस्तर भएका महिलालाई पशुपालन, बेमौसमी तरकारीखेती, कृषि, अगरबत्ती उद्योग, मौनबत्ती उद्योग, खुद्रा पसल, सिलाइकटाइ पसल सञ्चालन गर्न ऋण लगानी गर्ने गरेको छ । न्यून आयस्तर भएका महिलाले ५ जनाको समूह बनाएपछि सहकारीले पहिलो चरणमा प्रतिव्यक्ति ४० हजार रुपैयाँसम्म ऋण लगानी गर्ने गरेको प्रबन्ध सञ्चालक चन्दले बताउनुभयो ।
उहाँका अनुसार दोस्रो चरणदेखि सहकारी १ लाख रुपैयाँसम्म ऋण लगानी गरिरहेको छ । “लघुवित्त कार्यक्रममा महिलाले मात्रै संलग्न हुन पाउँछन्,” चन्दले भन्नुभयो, “महिलाले वार्षिक १० प्रतिशत ब्याजमा ऋण पाएर १ वर्षभित्र ऋण चुक्ता गर्नुपर्ने हुन्छ ।”
महिला उद्यमीको लगनशीलताले कार्यक्रम प्रभावकारी रूपमा सञ्चालन भइरहेको चन्दले बताउनुभयो । चन्दका अनुसार जिल्लाभरिका १ हजार ९ सय ६५ समूहमा सहकारीले लगानी गरेको छ । “चालू आवको फागुनसम्म लघुवित्त कार्यक्रममा १ हजार ६ सय १ महिला थपिएका छन्,” चन्दले भने, “४ करोड २१ लाख ५७ हजार २ सय २५ रुपैयाँ लगानी गरिएको छ ।”
ग्रामीण क्षेत्रका महिलालाई लक्षित गरेर सहकारीले ५ वटा सेवा केन्द्रमार्फत लघुबित्त कार्यक्रम सञ्चालन गरिरहेको छ । बेलौरी, दैजी, झलारी, दोधारा–चाँदनी र महेन्द्रनगरमा सहकारीका सेवा केन्द्र छन् ।
लघुवित्त कार्यक्रममा संलग्न महिला सुत्केरी हुँदा २ बच्चासम्म सहकारीले ५–५ सय रुपैयाँ सहयोगसमेत दिने गरेको छ । “लघुवित्त कार्यक्रममार्फत राम्रो आयआर्जन गरेका महिलालाई सहकारीले बिनाधितो घर निर्माण मर्मत कर्जासमेत दिने गरेको छ,” प्रबन्ध सञ्चालक चन्दले भने, “३ वर्षदेखि महिलालाई यस्तो कर्जा प्रवाह हुँदै आएको छ ।’


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

काभ्रेली सहकारीकर्मीहरुसँग नेफ्स्कूनको अन्तरक्रिया
बागमती प्रदेश सहकारी संघको प्रथम वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न
ठेचो महिला जागरण साकोसको CUDCC तालिम सम्पन्न
इन्द्रस्थानको सातौँ वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न