भुकम्पबाट हजारौं सहकारीकर्मी प्रभावित


पाँच सय बढी सहकारीकर्मीको मृत्यु, ३५ हजार घर ध्वस्त

काठमाडौं, बैशाख २५ । भूकम्पले देश आक्रान्त बनेको छ । भूकम्पबाट सबै क्षेत्र प्रभावित भइरहेको बेला भूकम्पमा परी हजारौं सहकारीकर्मी पनि अछुटो छैन् । १२ जिल्लाका पाँच सय बढी सहकारीकर्मीको मृत्यु भएको छ भने उनीहरुको ३५ हजार बढी घर पूर्णरुपमा ध्वस्त भएको छ ।

यद्यपी भूकम्पले सहकारी क्षेत्रमा पारेको प्रभावको अध्ययन तथा मूल्यांकन हुन सकेको छैन् । राष्ट्रिय सहकारी संघका अनुसार हजारौं सहकारीकर्मी प्रभावित भएका छन् । राष्ट्रिय सहकारी संघका अध्यक्ष केशव बडालले प्रभावित जिल्लामा भूकम्पले सहकारी क्षेत्रमा पारेको प्रभाव अध्ययन गर्न बाँकी रहेको बताउनुभयो । ‘हामीले सम्पूर्ण तथ्यांक पठाउनका लागि प्रभावित जिल्लामा पत्राचार गरेका छौं, अझै आउन सकेको छैन्’ उहाँले भन्नुभयो ।
भूकम्पले साना किसान बढी प्रभावित भएका छन् । धादिङ, काभ्रे, सिन्धुपाल्चोकमा साना किसानको बसोबास रहेको छ । भूकम्पले काभ्रे, सिन्धुपाल्चोक, नुवाकोट, धादिङ, गोरखा, काठमाडौं, भक्तपुर, ललितपुरमा बढी प्रभाव पारेको छ ।
त्यस्तै राष्ट्रिय सहकारी संघको हालै स्थापना भएको अध्याधुनिक भवन पनि चर्केको छ । २२ करोड भन्दा बढी लागतमा करिब ६ महिनाअघि निर्माण सम्पन्न भएको उक्त भवन चर्केपछि ठूलो क्षति पुगेको हो ।
यसैबीच वैशाख १२ गते गएको विनासकारी महाभुकम्प र त्यसपछिका पराकम्पहरूले हजारौं व्यक्ति प्रभावित भए पनि सहकारीकर्मी पनि उद्धार तथा राहतका लागि क्रियाशिल भएका छन् ।
सहकारी क्षेत्रले प्रधानमन्त्री दैवी प्रकोपमा २५ लाख बढी सहयोग गरेको छ । अन्य जिल्ला सहकारी संघ, केन्द्रिय संघहरु एंव प्रारम्भीक सहकारीले उद्वारमा सक्रिय भएका छन् ।
संघले अन्तर्राष्ट्रिय सहकारी क्षेत्रको समन्वयमा राहत वितरण गर्ने जनाएको छ । भारतको इण्डियन फार्मर्स फर्टिलाइजर कोअपरेटिभ लि (इफ्को) पीडितहरूको लागि १० हजार प्याकेट राहत सामाग्री पठाएको संघका उपाध्यक्ष ओमदेवी मल्लले बताउनुभयो । मल्लका अनुसार संघका प्रतिनिधिहरुले एकदुई दिनभित्र छिट्टै राहत वितरण गरिने बताउनुभयो ।
संघका सञ्चालक चन्द्रप्रशाद ढकालका अनुसार अध्यक्ष केशवप्रशाद बडालले काभ्रेमा,वरिष्ठ उपाध्यक्ष मीनराज कडेँलले धादिङमा, उपाध्यक्ष ओमदेवी मल्लले धादिङमा राहत वितरण गर्ने छन् । त्यस्तै सञ्चालक ढकालले नुवकोट र अन्य सञ्चालकले विभिन्न प्रभावित जिल्लामा राहत वितरण गर्ने भएका छन् ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
तामाकोसी क्लष्टरको १४औं कार्यकुशलता तथा सिकाई व्यवस्थापन कार्यशाला सम्पन्न
प्रोबेसन कार्यक्रम अन्तर्गत गौरीशंकर क्लष्टरमा आबद्ध साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान