कृषि प्रतिष्ठानद्वारा दुई जिल्लामा राहत कार्यक्रम वितरण


काठमाडौं, जेठ १२ । “किसानको लागि किसान” अभियानअन्तर्गत नेपाल कृषि पत्रकार प्रतिष्ठान९जोना०को संयोजनमा दोलखा र ललितपुर जिल्लाका पीडित किसानलाई राहत बितरण गरिएको छ । प्रतिष्ठानले आइतबार ललितपुरका संखु गाबिसमा पशु स्वास्थ्य शिबिर, मानव स्वास्थय शिबिर र बीउ वितरण शिविर सञ्चालन गरेको थियो ।
कृषि विकास बहुउद्देश्यीय संस्था, लोकन्थलीस्थित समिट हस्पिटल प्राइभेट लिमिटेड, नेपाल पाराभेटेरिनरी एण्ड लाइभस्टक एशोसिएसन ललितपुर शाखा तथा सिप्रेडको सहयोगमा प्रतिष्ठानले उक्त शिबिरको आयोजना गरेको थियो । शिबिरमा दुई सय जना सर्वसाधारणको स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको थियो । जसमध्ये ६० प्रतिशत महिला, १० प्रतिशत बालबालिका तथा बाँंकी बृद्धबृद्धा तथा युवायुवतिको स्वास्थ्य परीक्षण गरिएको थियो । स्वास्थ्य परीक्षण गरिएकाहरुलाई विभिन्न प्रकारको औषधी निः शुल्क रुपमा बितरण गरिएको थियो ।
यसैगरी शिबिरमा पीडित किसानलाइृ बकुल्ला, रायोको साग, गाजर, बोडीको बीउ संखु गाबिसको ९ बटा बडाको कृषि समूहलाई हस्तानान्तर गरिएको थियो । त्यसैगरी एक लाख मूल्य बराबरको पशुसम्बन्धि विभिन्न प्रकारका औषधीसमेत वितरण गरिएको थियो । पशु प्राविधिक चिकित्सकहरुले गाई, भैसी, बाख्रालगायतको स्वास्थ्य परीक्षण गरेर औषधी बितरण गरेका थिए ।
स्थानीयकाअनुसार उक्त गाबिसमा ५ सय ७० घरहरु रहेकोमा भूकम्पका कारण सबै घर पूर्ण रुपमा क्षतिग्रस्त भएको छ । भूकम्पमा परेर एकजनाको मृत्यु भएको छ भने २१ व्टा ठूलो पशु, ३२ बाख्रा, एक हजार एक सय २७ कुखुरा मरेका थिए । त्यसैगरी १० हजार दुई सय किलो मकै र ८ हजार ६० किलो तोरी नष्ट भएको छ ।
यस्तै प्रतिष्ठानले शनिबार दोलखा जिल्लाको जफे गाबिसमा पीडित किसानलाई राहत सामाग्री वितरण गरेको थियो । प्रतिष्ठानका महासचिब गोविन्द शर्माकाअनुसार सीपीसीएस, स्वतन्त्र नेपाली समाज साउदी अरव अलकासिम, शाकाहारी अभियान नेपाल, मेरिगोल्ड गल्र्स होस्टल, सभासद आनन्दप्रसाद पोखरेललगायतको सहयोगमा राहत सामाग्री बितरण गरिएको थियो । जफे गाबिसको वडा नम्बर ३, ५ र ६ का ५० घरपरिबारलाई जनही एक त्रिपाल, एक व्लान्केट, १५ किलो चामल, नुन र चाउचाउ वितरण गरिएको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
तामाकोसी क्लष्टरको १४औं कार्यकुशलता तथा सिकाई व्यवस्थापन कार्यशाला सम्पन्न
प्रोबेसन कार्यक्रम अन्तर्गत गौरीशंकर क्लष्टरमा आबद्ध साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान