सहकारीबाट ऋण लिएर चम्काउँदै व्यवसाय


कञ्चनपुर, जेष्ठ २० । सहकारीमा लागेपछि यहाँका स्थानीयहरुको जीवनस्तरमा सुधार आएको छ । सहकारीबाट ऋण लिएर व्यवसायमा हात हालेपछि उनीहरुको आर्थिक स्तर वृद्वि भएको हो ।
गाउँमा महिलाले स्थापना गरेको शुक्लाफाँटा बचत तथा ऋण सहकारीमा आवद्ध भएपछि दुर्गा नेपालीले व्यवसाय शुरु गरिन् । उनी मात्र होइन यतिदेर दोधारा चादँनी नगरपालिकाका १ सय २२ दलित परिवार विभिन्न समूहमार्फत सहरकारीमा आवद्ध भइ आत्मनिर्भर भएका छन् । सहकारीबाट ऋण पाएपछि उनीहरुको जीवनमा परिवर्तन आएको हो ।

सुरुमा भैँसीपालन र खुद्रा पसल चलाउँदै आएका यहाँका अधिकांश महिलाले अहिले व्यवसायको दायरा फराकिलो पार्दै लगिरहेका छन् । “दूध बिक्री गरेर किस्ता तिरे, भैँसी बेच्दा रु ७० हजार नाफा भयो” नेपालीले भन्नुभयो ।

सम्पत्तिका नाममा एक कट्ठा जग्गा मात्रै भएको बताउनुहुने माया नेपालीले अहिले सहकारीकै सहयोगमा एक बिघा तीन कट्ठा खेत भाडामा लिइ तरकारी खेती गरिरहेको बताउनुभयो । “आर्थिक अवस्था सबल हुँदै गएको छ” उहाँले भन्नुभयो ।

शुक्लाफाँटा बचत तथा ऋण सहकारी समूहमा १७४ जना सेयर सदस्य रहेका छन् । एक सय ४५ जना महिला आवद्ध छन् । जसमध्ये १२२ जना दलित महिला मात्र रहेका छन् । सहकारीले मासिक रु चार लाख ६७ हजार बचत गरिरहेको उक्त समूहका अध्यक्ष मानबहादुर ओलीले बताउनुभयो ।

सहकारीलाई नेपाल राष्ट्रिय समाज कल्याण सङ्घ ९एनएनएसडब्लुए० मार्फत रु २६ लाख ७३ हजार ५५० अनुदान प्राप्त भएको छ । सुरुमा बिना ब्याज रकम उपलब्ध गराएको उक्त सहकारीले अहिले आएर १२ प्रतिशत व्याज लिइरहेको छ । सहकारीले अहिले रु ५० हजारसम्म ऋण दिन थालेको छ ।

सहकारीमा आवद्ध विभिन्न नौ वटा समूहका ५५ जना महिलाले भैँसीपालन थालेका छन् । सहकारीको बचत र लगानीले विशेष गरेर दलित समुदायलाई फाइदा पुगेको नेपाल राष्ट्रिय समाज कल्याण सङ्घ, गरिबी निवारण कार्यक्रमका संयोजक टेक बुढाले बताउनुभयो । “दलित समुदायको पाँच वटा समूहलाई डेरी प्रशोधन केन्द्र सञ्चालन गर्न सहयोग गरेका छौँ” उहाँले भन्नुभयो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक