माछापालन तालिममा रमाउँदै प्रशिक्षार्थी


5भक्तपुर, २८ जेष्ठ । भक्तपुरकी जयकला बस्नेत यतिखेर माछापालन तालिममा व्यस्त छिन् । उनले पहिलोपटक माछापालन तालिम पाएपछि दंग परेकी छिन् । १ करोड ३ लाखको लागतमा कृषि व्यवसाय गर्दैै आएकी बस्नेतले हाल एक रोपनी जग्गामा माछापालन गर्दै आएकी न्छि । 2राष्ट्रिय प्राकृतिक तथा जलाशय मत्स्य विकास कार्यक्रम बालाजु र कृपा हिमाली एग्रो एण्ड फिसरी प्रालीको संयुक्त आयोजनामा भइरहेको एक हप्ते तालिमका सहभागी हुन पाएपछि धेरै कुरा सिक्न पाएकोमा खुसी व्यक्त गरे । तालिमपश्चात माछापालन बिस्तार गर्ने उनकाो सोच छ ।5 सामान्यढंगले माछा पाल्ने गरेपनि माछापालनबारे जानकारी कम भएकाले धेरै राहत मिलेको उनको भनाई थियो । उद्यम कडेलले पनि माछापालन तालिमबाट व्यवहारिक ज्ञान पाएको र अब व्यवसायीक बन्न सक्ने विश्वास व्यक्त गरे । अब माछापालनमा मेरो ध्यान बढी केन्द्रित हुनेछ’ उनले भने । 6डेढ करोड लागतमा उनले कृषिका काम गर्दै आएका छन् । कृपा हिमाली एग्रो एण्ड फिसरी प्रालीकी कबिता कोइराला खनालले १० रोपनी जग्गामा माछापालन गर्दै आएकी छिन् । तालिमपश्चात माछापालनमा थप टेवा पुग्ने उनको विश्वास छ । 18कृपा हिमालीका प्रबन्ध निर्देशक नरेन्द्रकुमार थापाले तालिममा सहभागीहरु उत्साहित भएको बताए । तालिममा सहभागीको उत्साहपूर्ण सहभागी भएकोमा हामीलाई खुसी मिलेको छ ’ उनले भने ।4 तालिममा २० जना सहभागी छन् । तालिममा कृषि विकास मन्त्रालयअन्र्तगत दर्जनौ व्यक्ति र माछा प्राविधिकले तालिम दिएका छन् । राष्ट्रिय प्रकृतिक तथा जलाशय मत्स्य विकास कार्यक्रम बालाजुका प्राविधिक अम्बरनाथ भाटले माछापालन गर्दा माछा प्रजननबारे ज्ञान लिन सके कृषकले लाभ लिने बताए । 7
माछापालन गर्मी क्षेत्रमा बढी उत्पादन लिन सकिने उनको भनाई थियो । तालिम गत आइतबार सञ्चालन भएको थियो । भोली शुक्रबार सञ्चालन हुने छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

१० औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न
एभरेष्ट कृषि सहकारीको अवलोकन
सहकारीकर्मीहरुसँग नेफ्स्कूनको अन्तरक्रिया
२२ औँ वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न