सहकारीलाई एकीकृत प्रणालीमा लैजान जोड


 सिमरा, असार ३ । नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ लिमिटेड (नेफ्स्कून) का अध्यक्ष ऋषिराज घिमिरेले मुलुकभरका बचत तथा ऋण सहकारीहरुलाई एकीकृत स्वरुपमा सञ्चालन गर्ने र एकीकरण प्रक्रियामा लैजाने बताउनुभयो ।

आज सिमरास्थित जनकल्याण बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाको १३ औं वार्षिकोत्सवलाई सम्वोधन गर्दै अध्यक्ष घिमिरेले उक्त कुरा बताउनुभएको हो । सहकारीहरुको संख्यात्मक वृद्धिसंगै जोखिम पनि बढिरहेको बताउदै साकोस युनिफिकेशन प्रणालीमार्फत एउटै रंग, लोगो, साइनबोर्ड, नीति तथा पद्धति बनाउने र व्याजदर पनि एकै किसिमको बनाउने तयारी नेफ्स्कूनले गरिरहेको घिमिरेले बताउनुभयो ।

वित्तिय सहकारीले मुलुकको अर्थतन्त्र चलायमान र गतिशिल बनाई रहेका छन । समुदायमा वित्तिय साक्षरता र पूंजी परिचालनमा यिनको महत्वपूर्ण योगदान छ । अव सहकारीहरु छरिएर धेरै होइन, एकिकृत भएर गुणस्तरीय सेवा दिनका लागि एकीकरणतर्फ अघि बढन घिमिरेले आग्रह गर्नुभयो ।

कार्यक्रममा बोल्दै नेफ्स्कूनका सञ्चालक कृष्ण पौडेलले संविधान बन्ने सम्भावनाले आम नागरिक खुशी भएको बताउदै सहकारीमैत्री संविधान बनाएर आर्थिक समृद्धि र सामाजिक एकताका लागि सहकारीहरुको भूमिका स्थापित गर्न पौडेलले मांग गर्नुभयो ।

हातेमालो बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाका अध्यक्षसमेत रहेका पौडेलले भूकम्पपछिको राहत र उद्धारमा सहकारीहरुको भूमिका प्रभावकारी रहेको बताउदै नवनिर्माणमा सहकारी अभियानलाई सामेल गर्न र सहकारीमार्फत सहुलियत ऋण परिचालन गर्न आग्रह गर्नुभयो । सहकारीहरु जागरणबाट गुणात्मक विकासको चरणमा प्रवेश गरिसकेको बताउदै पौडेलले सदस्य सेवा र एकीकरण प्रक्रियालाई अघि बढाउन तयार हुनुपर्ने बताउनुभयो ।

 कार्यक्रममा संस्था स्थापना र सञ्चालनमा महत्वपूर्ण योगदान पुर्याउनुहुने तात्कालिन गाविस सचिव स्व. चन्द्रप्रसाद पन्त, तात्कालिन संस्था सहायक विष्णु घिमिरे, सहकारी संस्थामा योगदान पुर्याउने सञ्चालक रामप्रसाद सिलवाललगायतलाई सम्मान गरिएको छ ।

नेफ्स्कूनका अध्यक्ष ऋषिराज घिमिरे र सञ्चालक कृष्ण पौडेलले संयुक्त रुपमा सम्मान गर्नुभएको हो । त्यसैगरी जेष्ठ सदस्यको रुपमा ८९ वर्षीय मानबहादुर थापा र ७३ वर्षीय टिकामाया लम्साल, उत्कृष्ट कारोवारकर्ताको रुपमा सेसुमाया तामाङ, कृष्ण फुंयाल, प्रविना श्रेष्ठ, ओमशान्ति बचत समूहलाई सम्मानित गरिएको छ । त्यस्तै उत्कृष्ट विद्यार्थीतर्फ सिमरा उच्च माविका छात्रा स्वस्तिका सुन्दास, सरस्वती निमावि दशबिघाहाका पवन भट्टराई, बजनी निमाविका रोशनी लामिछानेलाई पनि सम्मानित गरिएको छ ।

१३ वर्ष अघि स्थापना भएको जनकल्याणमा हाल ११०० सदस्यहरुवीच चार करोडको कारोवार भई रहेको छ । आजै नेफ्स्कून अध्यक्ष घिमिरेले सिमरास्थित हातेमालो बचत तथा ऋण सहकारी संस्था, सिमरा महिला र संगालो बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाको स्थलगत निरिक्षण गर्नुभएको छ । उक्त निरिक्षणमा नेफ्स्कून सञ्चालक तथा हातेमालोका अध्यक्ष कृष्ण पौडेल, बारा जिल्ला बचत तथा ऋण सहकारी संघका अध्यक्ष भोला गौतम, डिभिजन सहकारी कार्यालयका प्रमुख कुलोत्तम पोखरेललगायतको सहभागिता रहेको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक
सिवाईसी र कश्मिसेरा एकीकरण हुने