तरकारीबाट राम्रो आम्दानी


तनहुँ, असार ८ । पढाईसँगै तरकारी खेती गरेपनि यहाँका युवाहरुको जीवनस्रतमा सुधार देखिन थालेको छ । एक वर्षदेखि व्यवसायीक तरकारी उत्पादन शुरु गरेपछि उनीहरुको जीवनमा परिवर्तन देखा पर्न थालेको हो ।
तनहुँ पुर्कोट गाविस ३ का २२ वर्षीय किसान श्रेष्ठ कालिका उच्च माध्यमिक विद्यालयमा कक्षा ११ मा अध्ययनसँगै तरकारीमा लगानी गरी आत्मनिर्भर भएका छन् । श्रेष्ठ गाउँघरमै बसेर तरकारी खेती गर्दा आत्मसन्तुष्टि मिलेको बताउँछन् ।
तरकारी खेतीका लागि हालसम्म ३ लाख रुपैयाँ लगानी भइसकेको उनले बताए । तरकारी खेतीका लागि बाबु विष्णुकुमार श्रेष्ठले समेत सघाउँदै आएका छन् । परिवारको पूरा साथ पाएको भन्दै श्रेष्ठले कृषिमा नै केही गरौं भन्ने उद्देश्य रहेको बताए । ‘साथिभाई विदेश गएको देख्दा दुःख लाग्छ,’ उनले भने, ‘चाहना हुने हो भने गाउँमै बसेर समेत केही गर्न सकिन्छ ।’
श्रेष्ठले ६ रोपनी क्षेत्रफलमा गोलभेडा, काउली र लहरे खेती गरेका छन् । उनले इजरायली प्रविधि मार्फत् गोलभेडा उत्पादन गर्ने गरेका हुन् । प्लाष्टिक मलचिङ र थोपा सिँचाई खेती प्रविधि मार्फत् गोलभेडा खेती गर्दा चिस्यान कामय राख्न सहयोग पुग्ने र उत्पादनमा समेत वृद्धि हुने श्रेष्ठले बताए ।

तरकारी खेती शुरु गरेदेखि हालसम्म उनले ९ सय किलो गोलभेडा बिक्री गरीसकेका छन् । ४० रुपैयाँका दरले बिक्री गर्दा ३६ हजार रुपैयाँ आम्दानी भएको उनले बताए ।

श्रेष्ठलाई तरकारी खेतीका लागि जिल्ला कृषि विकास कार्यालय तनहुँले ४० हजार रुपैयाँ अनुदान दिएको छ । युवालाई स्वदेशमै परिचालन गरी कृषि पेशामा आकर्षित गराउने उद्देश्यले युवा लक्षित व्यावसायीक तरकारी खेती उत्पादन कार्यत्रम अन्तर्गत श्रेष्ठलाई अनुदान दिइएको वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत राजेन्द्रकुमार मल्लले बताए ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

इन्द्रस्थानको सातौँ वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न
बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर