संसदमा अध्यादेशबारे छलफल


काठमाडौ, असार १७ । सहकारीको समस्या समाधान गर्न केही समयअघि ल्याइएको अध्यादेश व्यवस्थापिका संसदमा छलफल शुरु भएको छ ।व्यवस्थापिका–संसद्को बुधबारको बैठकमा सहकारी (दोस्रो संशोधन) अध्यादेश, २०७१ प्रस्तुत भएको छ । प्रधानमन्त्री एवं सहकारी तथा गरिबी निवारणमन्त्री सुशील कोइरालाका तर्फबाट कानुन, न्याय, संसदीय मामिला तथा संविधानसभा मन्त्री नरहरि आचार्यले सहकारी अध्यादेश संसदमा प्रस्तुत गरेका हुन् ।

राष्ट्रिय सहकारी संघको बिरोधको बाबजुत पनि सरकारले अध्यादेशको छलफल चलाएको हो । अध्यादेशमार्फत समस्याग्रस्त सहकारीको समस्या समाधान गर्ने सरकारको तयारी छ । अध्यादेश संसदमा प्रस्तुत गरेको ६० दिन भित्र पारीत गरिसक्नु पर्ने वैधानिक प्रावधान छ ।

सरकारले गत बैशाख २४ देखि शुरु भएर ३० बैशाखमा अन्त्य गरिएको विशेष अधिवेशनमा यि अध्यादेश प्रस्तुत गरेन । त्यहि अधिवेशनमा प्रस्तुत गर्ने तयारी गरिएपनि सत्तारुढ दल एमालेको असहमति पछि प्रस्तुत गरिएको थिएन । एमालेले सहकारी सम्बन्धि विधेयकको मस्यौदा तयार रहेकाले अध्यादेश मार्फत शासन गर्न नहुने तर्क गरेका थिए ।

करिब एक महिनापछि मात्र अध्यादेश पारित गर्ने सरकारले तयारी गरेको छ । ऋयादेश ल्याएको भन्दै सहकारीकर्मीले सहकारीकर्मीको मर्म र भावनाविपरित ऐन ल्याएको भन्दै खारेज गर्न माग गरेक थिए ।

सरकारले यही २०७१ चैत्र २९ गते अध्यादेशमार्फत सहकारी ऐन २०४८ को दोस्रो संशोधन गरेकोमा सम्पूर्ण सहकारी संघसंस्थाको अभिभावक निकाय यस संघको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको विज्ञप्तिमा उल्लेख गरिएको थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न