सहकारीप्रति आकर्षण बढ्दै


सिन्धुली, असार २१ । सहकारीप्रति आकर्षण् बढ्दो क्रममा रहेको छ । शहरभन्दा गाउँतिर सहकारीको महत्व बढ्दै गएको छ ।
सहकारी विभागका अनुसार ग्रामीण क्षेत्रमा सहकारी परिचालनले अर्थतन्त्रमा टेपा पुगेको छ ।
उपसचिव विष्णु घिमिरेले नेपालमा १ सय ७६ अर्ब निक्षेप परिचालन भएको बताउनुभयो। उहाँले १६० अर्ब विभिन्न क्षेत्रमा लगानी गरेको जानकारी दिनुभयो ।
९२औं अन्तर्रराष्ट्रिय सहकारी दिवस, २१औं राष्ट्रसंघीय सहकारी दिवस र २२ औं राष्ट्रिय सहकारी संघ दिवसको अवसरमा शनिबार सिन्धुलीमा भएको सहकारी व्यवसाय प्रवद्र्धन र एकीकरण सम्बन्धी अन्तरक्रियामा उपसचिव घिमिरेले ४७ लाख लाख भन्दा बढीले सदस्यता प्राप्त गरेको र ५६ हजार भन्दा बढीले प्रत्यक्ष रोजगारी पाएको बताउनुभयो । १० लाख भन्दा बढीले अप्रत्यक्ष रोजगारी पाएको उनको भनाई छ ।
कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै घिमिरेले सहकारी व्यवसायको प्रवद्र्धनमा कानूनहरु सहकारीमैत्री नभएको बताए । नीतिनिर्माताहरु सहकारीप्रति सकारात्मक नभएको र सहकारीको नाममा व्यक्तिगत व्यवसाय फष्टाइरहेको बताए । घिमिरेले सहकारीको विस्तार र गुणात्मक विकासका लागि कानूनको प्रभावकारी परिमार्जन र दीर्घकालिन सहकारी विकास योजना लागु गर्नुपर्नेमा जोड दिनुपर्ने बताए ।
कार्यक्रममा नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ लिमिटेड (नेफ्स्कूनर्) का सञ्चालक कृष्ण पौडेलले सहकारीहरुबीच एकीकरण र सञ्चालन पद्धति एउटै कायम गरेर सहकारी सुशासन कायम गर्नुपर्ने बताउनुभयो । नेफ्स्कूनले साकोस युनिफिकेशन प्रणालीको माध्यमबाट नीतिगत केन्द्रीयता र सञ्चालन स्वायत्तताको अवधारणा अनुसार सहकारीहरुलाई एकरुपता दिने तयारी भई रहेको पौडेलले जानकारी दिनुभयो ।
जिल्ला बचत तथा ऋण सहकारी संघका अध्यक्ष बालकुमारी श्रेष्ठले जिल्लाभित्र सहकारीहरुको संख्या धेरै रहेको र यसको अनुगमन र सेवाका लागि तत्काल डिभिजन सहकारी कार्यालय स्थापना गर्न मांग गर्नुभयो । श्रेष्ठका अनुसार सिन्धुलीमा १३ करोड ७९ लाख ६० हजार ६६३ शेयर खरिद भएको छ भने ५८ करोड ४४ लाख ७२ हजार १२१ बचत संकलन भएको छ । हाल जिल्लामा ५० करोड ५० लाख ६३ हजार ८५० रुपैयाँ लगानी भएको छ । जिल्लामा ५२ हजार ४२५ सेयर सदस्य रहेका छन् । जसमा महिला ३३ हजार २७३ जना र पुरुष १९ हजार १५२ जना रहेका छन् । सिन्धुलीमा ४९४ वटा सहकारी संघ संस्था संचालनमा रहेका छन् ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

इन्द्रस्थानको सातौँ वार्षिक साधारण सभा सम्पन्‍न
बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर