यातायात नचल्दा गाउँमा उपभोग्य बस्तुको अभाब


बर्षादका कारण जाजरकोटका ग्रामिण सडक बन्द

-हेमन्त के सी-

जाजरकोट पहाडी जिल्ला जाजरकोटका ग्रामिण सडकहरु बन्द भएका छन् । बर्षादका कारण खोलानाला बढेको र पहिरो गएकोले सडकहरु बन्द भएका हुन् । यातायात बन्दले जिल्लाको ग्रामिण क्षेत्रमा दैनिक उपभोग्य बस्तुको अभाब भएको छ ।
जिल्लामा निर्माण गरिएका सडकहरुको स्तर उन्नती नगर्दा प्रति बर्ष बर्षादमा ग्रामिण सडक बन्द हुदै आएका छन् । सडक यातायात नचल्दा ग्रामिण क्षेत्रमा दैनिक उपभोग्य बस्तुको अभाब भएको छ । स्थानीय बजारमा उपभोग्य बस्तुको अभाबले महंगी बढेको छ । गाउँमा दैनिक उपभोग्य बस्तु नपाउदा स्थानीय २, ३ दिनको पैदल बाटो हिडेर सदरमुकाम खलंगा आउन बाध्य छन् । नजिकको बजारमा नुन,तेल, चिनी नपाउदा आफु ३ दिनको पैदल बाटो खलंगा आएको रोकयगाउँ ७ का दलबहादुर गिरीले थापाले बताए ।
गाउँसम्मको यातायात सेवा अबरुद्ध भएपछि बिरामीको उपचारमा समेत समस्या परेको छ । दुर्गम गाउँबाट बिरामीलाई उपचारको लागि डोकोमा बोकर सदरमुकाम ल्याउनु पर्ने बाध्यता छ । यस्तो बेला समयमा उपचार नपाएर कतिपय बिरामीको अकालमा ज्यान जाने गरेको छ । सडक यातायात सहज नहुदा ग्रामिण क्षेत्रमा उत्पादित कृषि जन्य बस्तुको बिक्रिबितरणमा समस्या हुने गरेको उद्योग बानिज्यसंघ जाजरकोटका कोषध्यक्ष वसन्त प्रसाद शर्माले बताए । यातायात नचल्दा ग्रामिण क्षेत्रमा उत्पादित तरकारी तथा जडिबुटि निकासी गर्न समस्या परेको स्थानीयको भनाई छ । गाउँमा तरकारी उत्पादन राम्रो छ ढुवानीको समस्याले बारीमा कुहिने गर्छ पुन्मा ५ का रामचन्द्र घर्तिले बताए । यातायात नचल्दा सामान ढुवानीको लागि जिल्लाका खच्चडको प्रयोग बढेको छ ।
यातायात अबरुद्धसंगै जिल्लाको ग्रामिण क्षेत्रमा खाद्यान्नको अभाब भएको छ । गाउँका खाद्य डिपोमा सरकारी अनुदानको चामल नपाइने र बजारमा पनि ब्यापारीले चामल ल्याउन नसक्दा खाद्यान्न संकट परेको नायकवाडा ७ का प्रेम शाहीले बताए ।
बर्षादको शुरुवातसंगै खलंगा—पाँचकाटिया, खलंगा—रिम्ना, स्याउली—फेरा, छेडा—मोर्क, कुदु—जगतिपुर लगायतका दर्जन बढि सडकहरु बन्द भएका छन् । यी सडकहरु बन्द भएपछि स्थानीय मर्कामा परेका छन् । छिन्चु —जाजरकोट सडक खण्डको भेरी नदिमा संचालित फेरी बन्द र ग्रामिण सडक यातायात नचल्दा जिल्लामा महंगी बढेको छ ।
फोटो क्याप्सन ः खलंगा पाँचकाटिया सडक बन्द भएपछि गाउँबाट तरकारी बोकेर सदरमुकाम ल्याउदै महिलाहरु ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
कार्यसम्पादन शैली नवसृजनामा रुपान्तरित गर्न क्षमता विकास तालिम आवश्यक
पर्यटन सहकारीको रणनैतिक योजना निर्माण
आठ साकोस नेफ्स्कूनको प्रोवेसन कार्यक्रममा आवद्ध