दश लाखको बीउ क्षति


ललितपुर, २२ असार । भूकम्पका कारण एउटै कृषकको मात्रै रु दशलाख मूल्य बराबरको बीउ नष्ट भएको छ ।

ललितपुर कार्यबिनायक नगरपालिका– १५ का व्यावयायिक कृषक कृष्णबहादुर घिमिरेको करिब रु दश लाख बराबरको तरकारीको बीउमा क्षति पुगेको हो । काउली, मुला, बकुल्ला, तोरी, घिरौला र गहुँ गरी छ प्रकारका बीउ भण्डाराण गरिएको स्थानमा घरले पुरिएर क्षति भएको घिमिरेले बताउनुभयो । उहाँले बीस वर्षदेखि कृषि पेसा सुरु गरी २०६२ सालदेखि आफैले उत्पादन गरेको बीउ भण्डारण गरी बिक्री वितरण गर्दै आउनुभएको थियो । घिमिरे यस वर्ष उत्कृष्ट राष्ट्रपति कृषक पुरस्कारबाट समेत पुरस्कृत बन्नुभएको छ ।

बीउबीजन बिक्री वितरण बाट नै उहाँले वार्षिक रु २५ लाखको कारोबार गर्दै आउनुभएको थियो । भूकम्पका कारण यसवर्ष तरकारीको बीउ क्षति हुँदा व्यवसायमा ठूलो नोक्सान पुगेको छ । यसरी नोक्सान हुँदा धेरै कृषक बीउको अभावमा समेत प्रभावित भएका छन् ।

नेपाल कृषक व्यवसायी सङ्घका सचिव रवीन्द्र विष्टका अनुसार काठमाडाँै उपत्यकामा भूकम्प र त्यसपछि आएका हावाहुरीका कारण करिब दुईसय कृषकलाई समस्या परेको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मकवानपुरमा सहकारी लक्षित बार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सम्पन्न
कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन