सहकारीमैत्री नीति तथा कार्यक्रम


काठमाडौं, असार २४ । सरकारले ल्याएको नीति तथा कार्यक्रम सहकारीमैत्री देखिएको छ । सहकारीको विकासका लागि विगतका अवधारणा कार्यान्वयनमा ल्याउनुका साथै सहकारीको विकासका लागि सहकारी विभागको क्षमता अभिवृद्वि गरिने भएको छ ।
सरकारले एक परिवार एक सहकारी सदस्यको नीति कार्यान्वयनमा ल्याउने जनाएको छ । अहिले सहकारीप्रति जनामानसको आकर्षण बढ्दो क्रममा छ । त्यसै अनुरुप सहकारीको विकासका लागि एकै प्रकृतिका सहकारी संस्थाहरु एक आपसमा गाभ्न प्रोत्साहन गरिने सरकारको नीति तथा कार्यक्रम छ । सहकारी विभागले सहकारी एकीकरण कार्यविधि तयार पारेको छ । तर पूर्णरुपमा कार्यान्वयन हुन सकेको छैन् । त्यस्तै सरकारले बचत तथा ऋण सुरक्षण गर्ने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ । सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालयले सुरक्षण कोष बनाउने तयारी गरेपनि त्यसले हालसम्म पूर्णता पाउन सकेको छैन् । अब आउँदो वर्षदेखि बचत तथा ऋण सुरक्षण कोष कार्यान्वयन गर्ने सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ । त्यसका सहकारी बचत सुरक्षण कोष र सहकारी ऋण लगानी सुरक्षण कोषको तयारी सरकारको छ ।
सरकारले सहकारीमार्फत उत्पादन वृद्वि गर्न उत्पादनशील सहकारीलाई विेशष प्राथमिकता दिने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख गरेको छ । उत्पादक सहकारीको विकासलाई प्रोत्साहन दिई देशको व्यापार घाटा कम गर्ने सरकारको लक्ष्य रहेको छ । उत्पादनमार्फत कृषिमा आत्मनिर्भर हुन अधिकतमरुपमा सहकारीको उपयोग गर्ने सरकारको तयारी छ । सहकारीमार्फत उत्पादन वृद्वि गर्न सरकारले सामूहिक सहकारी र करार खेतीलाई प्रोत्साहन गर्ने भएको छ ।
त्यस्तै सहकारी साझेदारीमार्फत आर्थिक उत्पादनमा टेवा पु¥याउने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ । आर्थिक, सामाजिक रुपमा पछि परेका महिला, गरीब, सीमान्तकृत, भूमिहीन तथा पिछडिएका समुदायलाई सहकारी व्यवसायमार्फत जीविकोपार्जनको कार्यमा लगाउँन सरकार सहकारी साझेदारीमा कृषि उत्पादनमा जोड दिइने छ ।
फलफूल, कृषि, पशुपालन, मत्स्यपालन जस्ता उद्योगहरुको स्थापना र संचालन गर्ने सहकारीलाई पुँजीगत अनुदान उपलब्ध गराउने घोषणा गरेको छ । त्यस्तै सहकारी, सरका र नीजि क्षेत्रको सहकार्यमा जलविद्युत उत्पादन गर्न सकिने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न