सहकारीमार्फत तरकारी उत्पादनमा जम्दै


दाङ
सहकारीमा लागेपछि यहाँका सहकारीकर्मीहरु उत्साहित भएर व्यवसायिक उत्पादनतर्फ लागेका छन् । दाङको त्रिपुर नगरपालिका–११ दुन्द्रामा रहेको महिला समूहले तरकारी उत्पादन गरी पहिलो पटकमै १३ लाख रुपियाँभन्दा बढीको तरकारी बिक्री गरेको छ । सहकारीमा आबद्व महिलाहरुले सानासाना छुट्टै समूह बनाएर पनि तरकारी उत्पादन गर्ने गरेका हुन् ।
बागेश्वरी बहुउद्देश्यीय कृषि सहकारी संस्थाले दुन्द्रामा ताजा तरकारी उत्पादनका लागि ७ बिघा जग्गा भाडामा लिएर तरकारी खेती सुरु गरेको छ। सहकारीमा २५ जना सदस्य रहेकोमा एकजना बाहेक सबै महिला छन् । अधिकांश महिलाका परिवारहरु पनि तरकारी खेतीमा क्रियाशील छन् ।
सहकारीका प्रबन्धक शारदा डिसीले सुरुमा भिन्डी खेती गरिएको र राम्रो उत्पादन भएको जानकारी दिनुभयो । करिब ६ क्विन्टल भिन्डी उत्पादन भएकोमा ५ क्प ७० किलो बिक्री गरिएको समूहले जनाएको छ । खेतबारीमा अहिले पनि भिन्डी उत्पादन हुने क्रम जारी छ । पहिलो सिजनमा १३ लाख ४० हजार तीन सय रुपियाँ भिन्डीको बिक्रीबाट जम्मा भएको छ ।
हामीले उत्पादन गरेको तरकारी घोराही, तुल्सीपुर लगायतका बजारमा पु¥याउँदै आएका छौं, प्रबन्धक डिसीले भन्नुभयो, वार्षिक एकलाख ५४ हजार रुपियाँ बुझाउने गरी पाँच वर्षका लागि जग्गा भाडामा लिएर व्यावसायिक तरकारी खेती सुरु गरेका हौं ।
पहिलो पटक भिन्डी खेती थालेको समूहले वर्षमा तीन सिजनमा तरकारी खेती गर्ने योजना बनाएको छ । भिन्डी सकिएपछि टमाटर, काउली र बन्दाको व्यावसायिक खेती गर्ने तयारी समूहको छ ।
साना तथा मझौला कृषक आयस्तर वृद्धि आयोजनाको नौ लाख ४९ हजार ८५० रुपियाँको अनुदानमा महिला समूहले दुन्द्रामा व्यावसायिक तरकरी खेती सुरु गरेको हो । आयोजनाको नेपालगञ्जस्थित कार्यालयका निर्देशक गोकर्ण अर्यालले महिला समूहले व्यावसायिक तरकारी खेतीबाट राम्रो लाभ लिन सक्ने देखिएको बताउनुभयो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक