सहकारी डबळीमा अन्तर्सहकारी सहयोग
अन्तर्सहकारी सहयोग सहकारी सिद्दान्त अनुरूप
अन्तर्लगानी गरीरहेका संस्था राजनीतिक रूपमा पूर्वाग्रही: सहभागी


असोज ३, काठमाडौं । अन्तर्सहकारी लगानी आवश्यक भएको र अन्तर्सहकारी सहयोग सहकारीको छैटौँ सिद्दान्त अन्तर्गत भएकाले सहकारी मापदण्ड २०६८ को व्यवस्था परिवर्तन गर्नुपर्ने आइतबार राजधानीमा आयोजित ‘अन्तर्सहकारी सहयोगको अनुभव र अभ्यास’ विषयक सहकारी डबलीको चौधौँ श्रृङ्खलाका सहभागीहरूले बताएका छन् ।

राष्ट्रिय सहकारी संघका सञ्चालक चन्द्र ढकालले सहकारीको मूल्यमान्यतालाई कायम राखी सहकारी क्षेत्रलाई बलियो बनाउनका लागि सबैले आफू रहेको संस्था वा संघको निहित स्वार्थ त्याग्नुपर्ने विचार व्यक्त गरे । राष्ट्रिय सहकारी विकास बोर्डका सञ्चालक केदार मानन्धरले सहरी क्षेत्रका सहकारीका वित्तिय आवश्यक्ता पूरा गर्न सक्ने संस्था सहकारीहरूको अन्तरसहयोगबाटै निर्माण गर्नुपर्ने र त्यसका लागि कानूनी व्यवस्था हुनुपर्नेमा जोड दिए । मानन्धरले भने,’प्रारम्भिक संस्थालाई अप्ठेरो पर्दा सहयोग गर्ने कुनै संस्थ छैन ।‘

रोयल कोअपरेटिभका प्रबन्ध सञ्चालक सीताराम काफ्लेले सहकारी बैंकको स्वार्थलाई हेरेर नियोजित रूपमा अन्तर सहकारी लगानीमाथि बन्देज लगाईएको बताए । काठमाडौं जिल्ला सहकारी संघका कोषाध्यष मनोज भण्डारीले अन्तर सहकारी लगानी आवश्यक भएपनि यसमा जोखिम रहेको धारणा राखे । स्पष्ट नीति नियम बनाएर अन्तर सहकारी सहयोग खुलाउन सकिने उनले बताए ।

सहकारीकर्मी एवम् लेखा परीक्षक कृष्ण थापा मगरले संस्थाको वित्तिय अनुशासन र सहकारीको मूल्यमान्यता भित्र रहेर अन्तर्लगानीलाई व्यवस्थित गरिनु उचित हुने धारणा राखे ।

जनधन सहकारीका अध्यक्ष कृष्ण वस्नेतले बैंक लगायतका अन्तरलगानीको कार्य गर्ने निकायहरू राजनीतिकरुपमा पूर्वाग्राही भएको बताए । वस्नेतले शहरी क्षेत्रका वडाभित्रका सहकारीलाई एकतृत गरेर स्थानिय तहमै उनीहरूको वित्तिय आवश्यक्ता पूरा गर्ने कुनै संरचना तयार गर्न आवश्यक रहेको धारणा राखे । युनिफिकेशन साकोसका अध्यक्ष कमलराज अधिकारीले अन्तर्लगानी सहकारीको सिद्दान्त भित्र पर्ने विषय भएकोले यसलाई रोक लगाईरहनु उपयुक्त नहुने भन्दै यसका लागि सहकारीकर्मीले लविङ सुरु गर्नुपर्ने धारणा राखे ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

मकवानपुरमा सहकारी लक्षित बार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सम्पन्न
कोपोमिसमा समष्टिगत विवरण दाखिला सम्बन्धी अभिमुखिकरण सम्पन्न
हरिवन नगरपालिकामा सहकारी सचेतीकरण कार्यक्रम सम्पन्न
घोराहीमा साकोसहरुका लागि वार्षिक योजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन