जलविद्युततर्फ आकर्षित हुदैँ सहकारी


सहकारीले जलविद्युतर्फ लगानी गर्न थालेका छन् । मुलुकभर पेट्रोलियम पद्धार्थको अभाव भइरहँदा रुपन्देहीका पाँच सहकारीले जलविद्युतमा उत्साहसाथ लगानी गर्न थालेका हुन् ।
म्याग्दी जिल्लाको घोर गाविसमा पर्ने म्याग्दी जलविद्युत् आयोजनमा गर्न उत्साहित भएका छन्ब । उक्त जलविद्युत्मा जिल्लाका जनकल्याण, सामुदायिक, सत्यवती, तिलगंगा, मङ्गलमय बहुउद्देश्यीय बचत तथा ऋण सहकारीले लगानी गर्न लागेका हुन् ।
सहकारीले म्याग्दीमा निर्माण हुने म्याग्दी हाइड्रो पावरमा झण्डै रु आठ करोड लगानी गर्ने स्विकृत डिभिजन सहकारी कार्यलय रुपन्देहीका कार्यालय प्रमुख नेत्रप्रसाद धिमिरेले बताए । जिल्लामा बचत सङ्कलन र ऋण लगानीमा मात्रै सीमित भइरहेका सहकारीले दीर्घकालीन योजनासहित बहुउद्देश्यीय काम सुरु गर्नु राम्रो भएको घिमिरेले बताए । । ऋण तथा बचतमा मात्रै खुम्चिएर सहकारी बस्न हुँदैन भन्ने सोचका साथ ऊर्जामा लगानी गर्न लागिएको म्याग्दी हाइड्रो पावरका सञ्चालक होमबहादुर गलामीले जानकारी दिए ।

सहकारीले सुरु गरेको हाइड्रो पावरबाट उत्पादित बिजुली २०७६ साल असारसम्म केन्द्रीय प्रशारण लाइनमा जोडिने छ । सहकारी ऐनमा हाइड्रोमा लगानी गर्ने विषयमा स्पष्टता नभएका कारण लगानी गर्न केही झण्झटिलो भएको सहकारीकर्मीहरुको भनाई छ ।
साधारणसभाबाट पारित भइसकेपछि डिभिजन सहकारी कार्यालयले लगानीको लागि स्विकृति दिनुपर्ने हुन्छ । सबै सहकारीले लगानी कोष तयार गरेर अडिट रिपोर्टमा नै देखाइसकेका छन् । “यसले स्विकृतिका लागि सहज हुन्छ” गलामीले भने । हाइड्रोको काम सुरु गर्न आर्थिक काम अन्तिम चरणमा पुगिसकेको लगानीकर्ता तिलगंगा सहकारीका अध्यक्ष गमप्रसाद रेश्मीले बताए ।

तिलगङ्गाले रु साढे दुई करोड लगानी गर्ने स्विकृति साधारणसभाबाट लिएको छ । अहिलेसम्म रु ६० करोड रकम जम्मा भइसकेको छ । जलविद्युत् आयोजना निर्माण सुरु भएको साढे दुई वर्षभित्रै निर्माण सकिनेछ । सञ्चालक गलामीका अनुसार आगामी हिउँदबाट निर्माणको काम सुरु हुनेछ । गलामी सल्लाहकार रहेको सामुदायिक सहकारीले रु एक करोड १९ हजार लगानी गर्ने प्रस्ताव गएको वर्ष नै पारित गरेको थियो ।

म्याग्दी जलविद्युत् आयोजनाबाट ८ दशमलव ३ मेगावाट विद्युत् निकाल्ने स्विकृति ऊर्जा मन्त्रालयबाट लिएको छ । लगानीकर्ताले घोर खोलामा १४ मेगावाट विद्युत् निकाल्न सकिने क्षमता भएको भन्दै ८ दशमलव ३ बाट बढाएर १४ मेगावाटको स्विकृति लिने तयारी भइरहेको जनाएको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

प्रोबेसन कार्यक्रम अन्तर्गत गौरीशंकर क्लष्टरमा आबद्ध साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
कैलालीको बर्दगोरियामा सहकारी व्यवस्थापन तालिम सञ्चालन
नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान