लगानी डुब्ने चिन्तामा


बनेपा, २ मङ्सिर । कृषक लगानी डुब्ने चिन्तामा परेका छन् । इन्धनको अभावले समयमा च्याउ खेती गर्न नपाए पछि कृषकको चिन्ता बढेको हो ।
कृषकलाई च्याउको लागत बढने भएपछि लगानी डुब्ने चिन्ता बढेपछि उनीहरु निराश भएका हुन् । कृषकले रु ३२ हजारमा खरिद गर्ने पराल अहिले बढेर रु ९० हजार पुगेको छ । च्याउको बीउ र कच्चा पदार्थसमेत नपाउँदा उनीहरुले तनाब झेलिरहेका छन् । “पाँच रोपनी जमीन च्याउ खेतीका लागि भाडामा लिएको छु तर अहिले इन्धनको अभावले बीउ पाइएको छैन” बनेपाकी लक्ष्मी प्रजापतिले भनिन् ।

च्याउ खेतीका लागि कच्चा पदार्थ र बीउका लागि धेरै ठाउँमा सम्पर्क गरेको उहाँको भनाइ छ । “च्याउबाट भनेजस्तो आम्दानी नहुन सक्छ” उहाँले भन्नुभयो । तीन वर्षदेखि च्याउ खेती गरेर राम्रो आम्दानी गर्न सफल भएकी प्रजापतिले इन्धनको अभावले व्यवसाय तहसनहस भएको बताइन् ।
प्रजापतिले १४ वटा छाप्रोबाट विगतमा प्रतिदिन ४०० किलो च्याउ उत्पादन गर्दै आउनुुभएको थियो । “त्यसरी उत्पादन गर्न सजिलो छैन र यसको विकल्प पनि छैन” उनले भनिन् ।
जिल्ला कृषि विकास कार्यालयका वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत दीपक पौडेलले च्याउ कृषकको लागत बढने र उत्पादन घटने जोखिम भएको जानकारी दिइन्। जिल्लामा व्यवसायिकरुपमा च्याउ खेती गर्ने कृषक झण्डै ६५० रहेका उनको भनाई छ ।

कृषकले वर्षेनी करिव दुई मेट्रीकटन विभिन्न जातको च्याउ उत्पादन गर्दै आएका थिए । जिल्लामा कन्ये, गोब्रे, डल्ले च्याउको उत्पादन हुँदै आएको छ भने च्याउ फार्ममा रु ८ लाखदेखि रु २० लाखसम्मको लगानी रहेको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक