सहकारीको आम्दानीको श्रोत बन्दै बाख्रापालन


पोखरा, ८ मङ्सिर । कास्कीको एक कृषि सहकारीले दसैं र तिहारको अवसरमा खसीबोका बिक्री गरेर रु दुई लाखभन्दा बढी आम्दानी गरेको छ ।

जिल्लाको हंंसपुर गाविसमा सञ्चालित आरुखर्क कृषि सहकारी संस्थाले स्थानीय आरुखर्कमा सुरु गरेको बाख्रापालन फार्मबाट उत्पादित २० वटा खसीबोका गाउँमै बिक्री गरी उक्त आम्दानी गरेको हो ।

संस्थाले हंसपुर गाविस–४ मा खरिद गरेको ६० रोपनी जग्गामा आधुनिक खोर निर्माण गरेर ३० वटा स्थानीय जातका माहु बाख्रा र एउटा उन्नत जातको बोको खरिद गरी एक वर्षअघि बाख्रा पालन सुरु गरेको थियो । बाख्रापालन फस्टाएसँगै फार्ममा हाल ८० वटा माहु बाख्रा पुगिसकेका छन् भने रु ४० लाखभन्दा बढी लगानी भइसकेको सहकारीका अध्यक्ष प्रेम भुजेलले जानकारी दिनुभयो ।

स्थानीय पूँजी, घाँस र जनशक्तिमा आधारित फार्म सञ्चालनको लागि सहकारीमा आवद्ध ३८ जना शेयर सदस्यले रु १० हजारदेखि रु तीन लाखसम्म लगानी गरेको उहाँको भनाइ छ । “फार्ममा दुई सय माहु बाख्रा पु¥याउने संस्थाले लक्ष्य राखेको छ” उहाँले भन्नुभयो ।

सहकारीले आफ्नो जग्गामा राई खनियो, वडहर र टाँकीजस्ता बाख्राको लागि पोसिलो घाँसको १७ हजार बिरुवा रोपेर आवश्यक घाँससमेत उत्पादन गरेको छ । जिल्ला कृषि विकास कार्यालयको अनुदानमा तीन सय मिटर पाईप प्राप्त भएपछि पानीको सुविधा भएको छ भने सहकारीको लगानीमा रामकोटदेखि बाख्राफार्मसम्म करीब दुई किलोमिटर कच्चि मोटर बाटोसमेत निर्माण गरिएको छ ।

बाख्रापालनका साथै सहकारीले सो स्थानमा मौसमी तथा बेमौसमी तरकारी खेती गर्दै मनग्य आम्दानी लिँदै आएको अध्यक्ष भुजेलको भनाइ छ । सहकारीले १० हजार माछाका भुरा छोड्न सक्ने क्षमताको एउटा पोखरीसमेत निर्माण गरी माछापालनसमेतको तयारी गरेको छ ।

संस्थाले दुई सय बाख्राको लागि आधुनिक खोर र आवासीय भवन निर्माण गर्नुका साथै तीन जनालाई प्रत्यक्ष रोजगारसमेत दिँदै आएको छ ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक