कृषि र सहकारीबिना आर्थिक विकास असम्भव


काठमाडौं, पुस २३ । कृषि  बिकास मन्त्री हरिबोल गजुरेलले कृषि र सहकारीबिना देशको अर्थतन्त्रमको बिकास असम्भव भएको बताएका छन् ।
नेपाल कृषि सहकारी केन्द्रीय संघ लिमिटेडको आठौ वार्षिक साधारणसभामा बोल्दै मन्त्री गजुरेलले कृषिमा सरकारको प्राथमिकता नपर्दासम्म सबल अर्थतन्त्र विकास हुन नसक्ने बताएका हुन् । कृषिमा पहिलो प्राथमिकता राखी बजेट बिनियोजन गर्न सके मात्र देश आत्मनिर्भरताको बाटोमा जान सक्ने उनले बताए ।
मन्त्री गजुरेलले २०४६ पछि कृषिमा राज्यको प्राथमिकता पर्न छोडेको र परनिर्भरता बढेको बताए । कृषिको आधुनिकीकरण र व्यवसायिकताका लागि राज्य क्रियाशील हुन आवश्यक भएको उनले बताए । साना किसान पनि समेटिने गरी कृषिको आधुनिकीकरण र व्यवसायीकरण गर्न सकिन्छ, त्यसतर्फ लाग्न आवश्यक भइसकेको छ उनले भने ।
कृषिको विकास गर्ने क्रममा साना किसान छुट्न नहुने उनले बताए । साना किसानले आफ्नो घरमा एवम् ठूला फार्ममा पनि काम गरेर कृषिमा कायापलट प्रगति हाशिल गर्न सकिने बताए । ठूलो स्केलको मात्र आधुनिकरण भन्दा त्यसले साना किसानको समस्या समाधान हुन नसक्ने उनले बताए ।
कृषिको बिकासका लागि बिदेशी पूँजीमा भर पर्न नहुने उनले बताए । विश्वबजारमा विदेशी पूँजी रोक्न नसकिए पनि राष्ट्रिय पूँजीको अधिनमा विदेशी पूँजी ल्याउन सक्नुपर्नेमा जोड दिए । विदेशी पूँजीले मात्र नेपालको हित गर्न नसक्ने उनको भनाई थियो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न