कृषिउपज सङ्कलन तथा बिक्री केन्द्र सञ्चालनपर्वत ५ माघ । ग्रामीण क्षेत्रका कृषकले उत्पादन गरेका कृषिजन्य वस्तुको व्यवस्थित बजारीकरण नहुँदा उत्पादित वस्तुहरु बिक्री हुन नसकेका बेला पर्वतमै पहिलोपटक कृषिउपज सङ्कलन केन्द्र सञ्चालन भएको छ ।

पर्वत सदरमुकाम कुश्माबजारस्थित बगैँचाचोकमा सङ्कलन केन्द्र स्थापना भएको हो । व्यवस्थित बजारको अभावमा कृषकले उत्पादन गरेका वस्तु बिक्री गर्न समस्या भइरहेका बेला सरकारी निजी र साझेदारी पहलबाट सङ्कलन केन्द्र सञ्चालनमा आएको हो । कुल रु २६ लाख ४६ हजार ९१९ लाखको लागतमा सङ्कलन केन्द्र स्थापना गरिएको छ ।

यसका लागि कृषि व्यवसाय प्रवद्र्धन तथा बजार विकास निर्देशनालयबाट रु १४ लाख २५ हजार, एक गाउँ एक उत्पादन कार्यक्रममार्फत चार लाख, जिल्ला विकास समितिबाट तीन लाख ८४ हजार र पर्वत उद्योग वाणिज्य सङ्घको चार लाख ३७ हजार ९१९ रुपैयाँ सहयोग भएको छ ।

उक्त भवन निर्माणका लागि स्थानीय शिवालय नमुना उच्च माविले झन्डै रु दुई करोड मूल्य बराबरको एक रोपनी नौ आना जग्गा उपलब्ध गराएको थियो । बिक्री केन्द्र स्थापना भएपछि जिल्लाको सदरमुकाम र ग्रामीण क्षेत्रका कृषकले उत्पादन गरेका कृषि उपजको बिक्री वितरणमा सहज हुने भएको छ । पछिल्लो समयमा जिल्लामा झन्डै २०० भन्दा बढी युवा व्यावसायिक तरकारी खेतीमा लागे पनि व्यवस्थित बजारको अभावमा गतिलो मूल्य पाउन र समयमा आफ्नो उत्पादन बिक्री गर्न नसकेका बेला सङ्कलन केन्द्रमार्फत सहयोग पुग्ने जिल्ला कृषि विकास कार्यालय पर्वतका वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत वासुदेव रेग्मीले बताउनुभयो ।

उक्त सङ्कलन केन्द्रलाई राजधानीमा रहेको कालीमाटी, पोखराको सस्तो तरकारी बजार जस्तै रुपमा अगाडि बढाइने भएको छ । कृषकले आफूले उत्पादन गरेका उपज सङ्कलन केन्द्रमा लैजाने र त्यहीँबाट थोक तथा खुद्रा मूल्यमा बिक्री गरिने भएको छ ।

कृषकले सङ्कलन केन्द्रमा आफ्ना उत्पादन पठाएपछि बिक्रीको समस्या नहुने पर्वत उद्योग वाणिज्य सङ्घका अध्यक्ष हरिओम शर्मा लामिछानेले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार समयमै तरकारी तथा अन्य कृषिउपज बिक्री नभएर हैरान भएका कृषकका लागि यसले निकै ठूलो राहत दिने भएको छ । यसबाट व्यावसायिक कृषक प्रत्यक्ष रुपमा लाभान्वित हुने भएका छन् ।

यसैबीच उक्त सङ्कलन केन्द्रको सोमबार क्षेत्रीय कृषि निर्देशनालय पोखराका क्षेत्रीय निर्देशक बेनीबहादुर बस्नेतले उद्घाटन गर्नुभयो ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

प्रोबेसन कार्यक्रम अन्तर्गत गौरीशंकर क्लष्टरमा आबद्ध साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
कैलालीको बर्दगोरियामा सहकारी व्यवस्थापन तालिम सञ्चालन
नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान