तनहुँमा चिस्यान केन्द्र स्थापना


तनहुँ, १५ माघ । दुग्ध उत्पादक सहकारी सङ्घले ब्यास नगरपालिका– ३ स्थित रानीगाउँमा रु दुई करोडको लागतमा चिस्यान केन्द्र स्थापना गरेको छ ।

तनहुँ, लम्जुङ र गोरखाका दुग्ध उत्पादक कृषकहरुलाई लक्षित गरी उक्त चिस्यान केन्द्र स्थापना गरिएको हो । सङ्घका केन्द्रीय वरिष्ठ उपाध्यक्ष एवम् जिल्ला अध्यक्ष अम्बरबहादुर कुवँरले उक्त केन्द्रले चीनवाट रु १५ लाखको लागतमा दूधमा रहेका ब्याक्ट्रेरिया मार्ने, दूध प्रशोधन गर्ने र दूधमा बाक्लोपन देखाउने हुमनाइज नामको मेसिन ल्याउन लागेको जानकारी दिए ।

“लोगोसहितको दूधको प्याकिङ जति सक्दो छिटो ल्याउने तयारी गरेका छौँ” उनले भने । पछिल्लो समय जिल्ला दुग्धजन्य क्षेत्रमा आत्मनिर्भर बन्दै गएको छ । पशु कार्यालयबाट गोठ सुधार कार्यक्रम र अनुदान रकम पाउन थालेपछि पशुपालन व्यवसाय फस्टाउँदै गएको छ । अहिले दुग्धजन्य पदार्थ अन्य जिल्लामा निर्यात गर्दै आएको अध्यक्ष कुँवरले बताए ।

नाकाबन्दी अघि जिल्लामा दैनिक १२ हजारदेखि १३ हजार लिटर दूध उत्पादन भएपनि हाल दूध उत्पादन पाँच हजार लिटरमा झरेको छ । तीन हजार लिटर अन्य जिल्लामा निर्यात हुादै आएको छ । पेट्रोलियम पदार्थको अभावका कारण पराल, दाना, चोकरलगायतका आहार खुवाउन समस्या भएको छ ।

उक्त चिस्यान केन्द्र स्थापनाका लागि व्यावसायिक कृषि तथा व्यापार आयोजनाबाट रु ४० लाख, राष्ट्रिय योजना आयोगले सहकारी सुदृढीकरण कार्यक्रम अन्तर्गत भवन निर्माणका लागि रु २५ लाख र दुग्ध उत्पादक सङ्घले रु १५ लाख आर्थिक सहयोग गरेका छन् ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बागमती प्रदेश सहकारी संघ ठोस कार्यक्रम सहित सक्रिय हुने
आइसीए एपीको क्षेत्रीय सभा सम्पन्न
भक्तपुर बचत संघको आमदानी दोब्बर
सहकारी अभियन्ता उद्धव सापकोटालाई पुत्री शोक