शतप्रतिशत घरधुरी सहकारीमा आबद्ध, सर्वसाधारणको जीवनस्तर उकासिदै


म्याग्दी । जिल्लाको दुर्गम मुदी र पाखापानी गाविसका सबै घरधुरी सहकारीमा आवद्ध भएका छन् । महिलाको अगुवाईमा सबै घरधुरीलाई सहकारीमा आवद्ध गराइएको हो ।
सहकारीमा आवद्ध भएपछि स्थानीय बासिन्दालाई आर्थिक कारोबार गर्न सुबिधा पुग्नुका साथै व्यक्तिबाट महँगो ब्याजदरमा ऋण लिनुपर्ने समस्यामा कमी आएको स्थानीयबासीले बताएका छन् । मुदीका ५७८ घरधुरी नमुना धौलागिरी र पाखापानीका ५०४ घरधुरी रघुगङ्गा महिला विकास बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्थामा आवद्ध भएका हुन् । दुबै गाविसलाई स्थानीय सहकारी संस्था, सहमति र महिला तथा बालबालिका कार्यालयको सहयोगमा शतप्रतिशत घरधुरी सहकारीमाआवद्धता भएको घोषणा गरिएको थियो ।
सहकारीले बचत, सामूहिक जमानीमा बिनाधितो अधिकतम ५० हजारसम्म कर्जा प्रवाहका साथै विदेशबाट आफन्तले पठाएको विप्रेषण भुक्तानीसम्बन्धि सुविधा दिने गरेका छन् । बैंकको पहुँच नपुगेको दुर्गम वस्तीका विपन्नलाई रु आठदश हजार आवश्यक पर्दा साहुकहाँ चर्को ब्याज तिरेर ऋण लिनुपर्ने बाध्यता हटेको मुदीस्थित नमुना धौलागिरि महिला विकास सहकारी संस्थाका अध्यक्ष सरदेवी घर्तीले बताउनुभयो । यसअघि कुइनेमङ्गले, चिमखोला, पाखापानी, पात्लेखेत, झिँ, दग्नाम, कुहुँ, दानालगायत १२ गाविसलाई पनि शतप्रतिशत घरधुरी सहकारीमा आवद्धता गाविस घोषणा गरिएको थियो ।

म्यानपावर अनिश्चितकालीन बन्द
काठमाडौ, फागुन २१ । अनिश्चितकालीन म्यानपावर बन्द भएका छन् । नेपाल वैदेशिक रोजगार व्यवसायी संघको अगुवाईमा सम्पूर्ण म्यानपावर बन्द भएका हुन् ।
संघले शुक्रबार पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरी त्रासको वातावरण भएको भन्दै सरकारसँग निर्णयक वार्ता गर्नका लागि अनिश्चितकालीन बन्द गरिएको जनाएको छ । फागुन २३ गतेदेखि पूर्व स्वीकृति र अन्तिम स्वीकृतिका कुनै पनि काम नगर्ने घोषणा गरेका हुन् ।
व्यवसायलाई मर्यादित, व्यवस्थित, गराउने गरी कोही कसैले गैर काननुनी काम गरेको छ भन अधिकार प्राप्त निकायले मात्र छानबिन गरी कारवाही गर्नुपर्ने संघले माग गरेको छ । पत्रकार सम्मेलनमा सम्पूूर्ण व्यवसाय निर्भकतापूर्वक काम गर्न सक्ने अवस्था नभएकाले वाध्यात्मक अवस्था सिर्जना भएको भन्दै बन्दको घोषणा गरिएको बताइएको थियो ।
पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै नेपभल वैदेशिक रोजगार व्यवसायी संघका अध्यक्ष बिमलप्रसाद ढकालले गैरकानुनीरुपमा आफ्ना व्यवसायी प्रहरीले थुनामा राखेकोमा दुःख व्यक्त गरे ।
गल्ती गरेको भए वेदेशिक रोजगार विभागले नै कारवाही गर्नुपर्ने उनको तर्क थियो । सरकारले हचुवाको भरमा फ्रि भिसा, फ्रि टिकटको व्यवस्था गरेका कारण वैदेशिक रोजगार व्यवसाय अस्तव्यस्त भएको उनले बताए ।
प्रथम उपाध्यक्ष कुुमोद खनालले सरकारको अदुरदर्शिताका कारण वैदेशिक रोजगारमा समस्या बढेको बताए ।
दृतीय उपाध्यक्ष हरिबहादुर पाण्डे क्षेत्रीले थुनामा रहेका ५ जना व्यवसायी छुटाउने पहल भइरहेको बताए । वैदेशिक रोजगारको लाईसेन्स झुण्डयाएर अरु नै गलत काम गरेको छ भने संघले प्रोटेक्स नगर्ने उनले बताए ।
उनले वैदेशिक रोजगार व्यवसायी मर्यादित र व्यवस्थित हुन खोजेको उनले बताए ।
संघका कार्यबाहक महासचिव राजेन्द्र भण्डारीले सरकारले निर्णयक वार्ता गरे केही दिनमै म्यानपावर खुल्ने बताए ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न