एक करोड ललानीमा भेडापालन


म्याग्दी चैत १। यहाँका स्थानीयवासीहरुले एक करोड ललानीमा भेडापालन शुरु गरेका छन् । जिल्लाको बेगखोला गाविस–१ का विमल फगामीले रु एक करोडभन्दा बढी लगानी गरेर व्यावसायिक भेडापालन शुरु गरेका हुन् । उनले आफू स्वरोजगार बन्नुका साथै आठ जना युवालाई समेत गाउँमै रोजगारी दिएका छन् । ११वर्षअघि ५० वटा भेडा पाल्न सुरु गरेका ३० वर्षीय फगामीसँग अहिले ८ सय भेडा छन् । भेडापालनका लागि हालसम्म रु एक करोड २० लाख लगानी भइसकेको उनले जानकारी दिए । वर्षमा २०० भन्दा बढी भेडा बेच्ने फगामीले वार्षिक २० लाख रुपैयाँभन्दा बढी आम्दानी गर्छन् । निमावि तहसम्मको शिक्षा हाशिल गरेका फगामीले भेडापालनबाट सन्तुष्ट रहेको बताए । “मासुका लागि गोठबाटै बिक्री हुने भएकाले बजारको कुनै समस्या छैन” उनले भने । बरुवाल जातका भेडा पालेका फगामी गोठ लिएर हिउँदमा कालीगण्डकी किनारदेखि बर्खामा निलगिरि र धौलागिरि हिमालको फेदीसम्म पुग्ने गर्छन् । सामुदायिक वनमा रुख बिरुवा हुर्किए पनि चरिचरन बन्द गरिनु, चरन क्षेत्रमा घाँस कम पलाउनु, चितुवाको आतङ्क र सरुवा रोग भेडापालन गर्न समस्या देखिएइको उनले बताए ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

सञ्‍चालक र कर्मचारीहरुको क्षमता अभिवृद्धि तालिम
प्रबल जनसेवा श्री पदकबाट राष्ट्रिय सहकारी महासंघका सहकारीकर्मीहरु विभूषित
सहकारी अभियानका शीर्ष व्यक्तित्वलाई सम्मान घोषणा
सहकारी अध्ययन अवलोकनमा सिवाईसी साकोस