दक्षिण एसियामै व्यापारिक केन्द्र बनाइने


काठमाडौं । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले मेलाले दक्षिण एसियामा व्यापारिक सम्बन्ध विस्तारमा महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गर्ने विश्वास व्यक्त गरेकी छिन् ।
बिहीबार भृकुटीमण्डपमा शुरु भएको पाँचौँ अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार मेला, २०१६ उद्घाटन गर्दै आधुनिकीकरण र उदारीकरणको अवसर र चुनौतीका बीच स्वदेशी उत्पादनलाई प्राथमिकता दिई अर्थतन्त्रलाई माथि उठाउनुपर्नेमा जोड दिइन । सविधानले राजनीतिक सङ्क्रमणकाल अन्त्य गरी मुलुक आर्थिक विकासमा लम्किएको उल्लेख गरिन । वैदेशिक लगानीलाई आकर्षित गराउन र निर्यात बढाउन ध्यान दिन सके अर्थतन्त्र मजबुत बन्न सक्ने उनको विश्वास थियो ।
राष्ट्रपति भण्डारीले नयाँ व्यापारिक साझेदारीको खोजी, स्थानीय कच्चा पदार्थमा आधारित उद्योगमा जोड दिन आवश्यक भएको बताइन । मानव संशाधनका विकास, पर्यटन विकास, रोजगार, सीप, पारस्परिक लाभ, मौलिक कलालाई आत्मसात् गर्दै आत्मनिर्भर अर्थतन्त्र निर्माणमा अघि बढ्न ढिला भइसकेको बताइन ।
कार्यक्रममा नेपाल उद्योग वाणिज्य महासङ्घका अध्यक्ष पशुपति मुरारकाले पछिल्लो समयमा व्यापार मेलाको सङ्ख्या बढे पनि उपयुक्त स्थान र पूर्वाधार विकासको अभाव रहेको गुनासो गरे । चोभारमा अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार मेलास्थल बनाउन ढिला भइसकेको भन्दै सरकारको ध्यानाकर्षण गराए । उनले मेलाबाट उपभोग्य वस्तु र नेपाली उत्पादनको बजार बढ्न गई निर्यात बढ्न सके अर्थतन्त्र सबल हुने विश्वास व्यक्त गरे ।
भारतीय चेम्बर अफ कमर्सका महानिर्देशक डा राजीव सिंहले नेपाल र भारतबीच शताब्दीदेखिकोे लामो र ऐतिहासिक सम्बन्ध रहेको उल्लेख गर्दै भारतीय उद्योगी ऊर्जा विकासमा काम गर्न सोच रहेको बताए ।
‘नेपाली वस्तु प्रवद्र्धन समृद्ध नेपाल निर्माण’ भन्ने नाराका साथ वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालय र नेपाल उद्योग वाणिज्य महासङ्घको आयोजनामा सुरु भएको पाँचदिने मेलामा हस्तकलादेखि जडीबुटीसम्मका उत्पादन रहेका छन्।
महासङ्घका व्यापार मेलाका संयोजक केशवराज पाण्डेका अनुसार ३५० कक्ष रहेको मेलामा चीन, भारत, बङ्गलादेश, पाकिस्तान र अन्य मुलुकका उत्पादन रहेका छन् ।


प्र तिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

नवलपुरमा कोपोमिस दाखिला तथा भाखा नाघेको ऋण व्यवस्थापन कार्यक्रम सम्पन्न
सुनसरीमा साकोसहरुबीच असल सिकाई आदान प्रदान
धनुषामा साकोसहरुका लागि वार्षिक कार्ययोजना तथा बजेट निर्माण तालिम सञ्चालन
सदस्य सम्बन्ध व्यवस्थापन तालिम सम्पन्न